btbilgi

Dünyaya göre her ne kadar biraz yavaş şekilde ilerlese de, Türkiye’de de elektrikli araçlara ilgi artmakta. Giderek bilinçlenen Türk tüketicilerin elektrikli araçlarla ilgili çeşitli endişeleri olsa da, zamanla bunların aşılacağı kesin. Tüketicilerin dertleri arasında yüksek elektrikli araba fiyatları, vergilerin çokluğu ve yetersiz şarj istasyonu altyapısı bulunmakta. Son bahsedilen konuda çalışan Zorlu Enerji, geçtiğimiz yıl kurduğu Zorlu Energy Solutions (ZES) firması ile elektrikli araçlar için şarj istasyonlarını hayata geçirmeye başladı.

Elektrikli araçlar çevreci, tasarruflu, sıfır emisyonlu ve aynı zamanda sessiz olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Fiyatları uygun olsa da, hükümetler bu araçların daha çok satın alınması için destekler verse de, eğer bir ülkede yaygın şarj istasyonu ağı yoksa tüketiciler yolda kalma endişesi yüzünden bu yenilikçi araçları satın almayabilirler. ZES ise bu alanda liderlik yapıp, sadece şehir içi kullanım için değil aynı zamanda şehirlerarası seyahatlerde de elektrikli araç sahiplerinin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla yatırımlar yapıyor.

ZES elektrikli araç sahiplerine kesintisiz bir sürüş deneyimi sunmak için Antalya, Muğla, Aydın, Afyonkarahisar ve İzmir’de 9 adet elektrikli şarj istasyonunun açılışını gerçekleştirdiğini rapor ediyor. Bu sayede İstanbul, Ankara, Bursa veya Eskişehir gibi büyük şehirlerde yaşayan elektrikli araç sürücüleri, Türkiye’nin Ege ve Güney sahillerine araçları ile giderken endişe etmeyecekler. Tüketicilerin şarj istasyonlarını kullanmak için firmadan bir abonelik kartı almaları yeterli oluyor.

Verilen bilgiye göre yeni şarj istasyonlarıyla birlikte Zorlu Enerji’nin Türkiye’de hizmet verdiği elektrikli şarj noktası 40’a, şarj istasyonu sayısı 56, soket sayısı ise 102’ye çıkıyor. Bu gelişmeler aynı zamanda Türkiye’nin batısının elektrikli şarj istasyonlarıyla kaplandığı anlamını da taşımakta. ZES hızlı şarj istasyonları, aynı anda 4 aracı şarj edebiliyor ve araçlar 30 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj seviyesine ulaşabiliyor.

ZES’in yeni şarj istasyonlarının lokasyonları aşağıdaki gibi listelenmiş:

  • Çeşme Marina (AC)
  • Afyon Akrones Otel (AC)
  • Milas Pomelon AVM (DC)
  • Muğla Rüyapark AVM (DC)
  • Didim D-Marin (AC)
  • Bodrum Hilton (AC)
  • Turgutreis D-Marin (AC)
  • Göcek D-Marin (AC)
  • Antalya Terracity AVM (AC)
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.