btbilgi

Biliminsanları, mühendisler ve havacılık firmaları uzun zamandır yenilikçi konseptler üzerinde çalışıyorlar. En önemli trendlerden biri elektrikli (veya hibrit elektrikli) uçaklar ama bunların ilk prototiplerini yeni görmeye başladık. Bir diğer araştırma alanı yenilikçi yakıt teknolojileri. Ayrıca geleceğin sürdürülebilir ve az yakıt harcayacak uçakları da bir yandan tasarlanıyor. Bunlara son örnek Hollandalı havacılık firması KLM Royal Dutch Airlines’dan geldi. Delft University of Technology (TU Delft) ile iş birliği yapan KLM, Flying-V isimli konsept uçağı tanıttı.

Flying-V konseptinde amaç uzun mesafeli yolcu taşımada mümkün olduğu kadar az enerji ve yakıt harcayabilmek. Uçak sıradışı aerodinamik şekli ve büyük ölçüde hafifletilmiş gövdesi sayesinde, günümüzün en gelişmiş yolcu uçaklarına göre (örnek olarak Airbus A350 verilmiş) yüzde 20 daha az yakıt kullanabilecek. İlk bakışta bir bumerangı andıran uçağın yolcu kabini, kargo bölümü ve yakıt tankları, uçağın iki tarafına doğru açılan kanatların içinde yer alacak.

Uçağın tasarımı TU Berlin öğrencisi Justus Benad tarafından tez projesi sırasında geliştirilmiş. Alışılmadık şekline rağmen, Airbus A350 ile aynı kanat açıklığına sahip. Bu sayede havalimanlarında kapılar ve pistler gibi mevcut altyapının kullanılması mümkün olabiliyor. Flying-V aynı sayıda yolcuyu taşıyabilecek (standart konfigürasyonda 314 kişi) ve aynı yük hacmini (160 m3) sunabilecek. İçeride ise koltuklardan tuvalet tasarımına kadar her ayrıntı verimliliği en üst seviyeye çıkartmak için planlanmış. Uçak şimdilik geleneksel jet motoru yakıtlarını kullanıyor ama itiş sistemleri yakın gelecekteki gelişmelere göre farklı teknolojileri değerlendirebilecek. Bu alternatifler arasında hibrit veya tam elektrikli turbofan motorlar da var.

TU Delft proje lideri Roelof Vos, CNN’e yaptığı açıklamada şunları aktarmakta: “Havacılık sektörü küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 2,5 kadarını oluşturmakta. Sektör hala büyüyor, bu yüzden daha sürdürülebilir uçaklara bakmamız gerekli. Elektrikli sistemlere dönüştürülen uçaklar çok ağırlaşmakta. Ayrıca elektrikli uçaklarla yolcuları Atlantik Okyanusu’nun öbür tarafına uçuramazsınız; ne şimdi, ne de 30 yıl içinde bu mümkün değil. Bu yüzden yakıt tüketimini bir şekilde azaltan yeni teknolojiler bulmalıyız. Tüpe benzeyen kanatlı uçakları on yıllardır kullanıyoruz. Fakat enerji verimliliği açısından bu tasarım anlayışının sonuna gelmiş gibi görünüyoruz. Önerdiğimiz yeni konfigürasyon gövde ile kanat arasında bir sinerji oluşturuyor. Gövde, uçağın kalkmasına aktif olarak katkıda bulunuyor ve daha az aerodinamik sürtünme yaratıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.