btbilgi

Milenyum kuşağı aynı zamanda Y kuşağı olarak da biliniyor. 1981 ile 2000 arasında doğanları ifade eden bu kuşağa dahil gençler şu anda iş hayatının ciddi bir kısmını oluşturmakta. Bu neslin çalışanları şu anda şirketleri yönetenler ile iş hayatında yeni yol almaya başlayan nesillerin ortasında. Fakat kuşağın gençlerinin teknoloji ve değişim anlayışı, iki kuşağın da önceliklerine ışık tutuyor.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG‘nin hazırladığı ‘Teknoloji Sektöründe İnovasyon’ araştırması, bu kuşağın geleceğe bakış açısıyla ilgili bilgiler veriyor. Araştırmaya yüzde 76’sı C-Suite olmak üzere 740’ı aşkın firma yöneticisi ve Milenyum kuşağından 600 genç katılmış. Firma yöneticilerine göre gelecek üç yılda iş dünyasını dönüştürecek en önemli on teknoloji sırası ile Nesnelerin İnterneti, robotik süreç otomasyonu, yapay zeka, blokzinciri, robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik, sosyal ağ teknolojileri, biyoteknoloji/dijital sağlık/genetik ve online pazar yerleri.

Raporda gelecek üç yılda iş dönüşümü konusunda en fazla etkiye sahip olacak teknoloji ‘Nesnelerin İnterneti’ seçilmiş. IDC’nin tahminlerine göre dünya genelinde Nesnelerin İnterneti teknolojisine 2019 boyunca 745 milyar dolar kadar yatırım yapılacak. Bu rakamın 2022’de 1.2 trilyon dolara çıkması öngörülmekte. İkinci sırada yer alan robotik süreç otomasyonu (RPA), bir önceki yıl aynı listede dokuzuncu sırada yer alıyormuş. RPA pazarının 2023 itibariyle 8.69 milyar dolarlık hacme ulaşacağı tahmin edilmekte.

Listede hızlı yükseliş gösteren bir diğer teknoloji ise blokzinciri. Geçen yıl listenin yedinci sırasında olan blokzinciri teknolojilerinin, bu yılki listede dördüncülüğe yükseldiği belirtiliyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 41’i, gelecek üç yılda şirketlerinde blokzinciri teknolojilerinin kullanılacağına inandıklarını belirtti. IDC’nin analizine göre blok zinciri çözümlerine 2022 itibariyle dünya genelinde 11.7 milyar dolar harcanacak.

Araştırmaya katılan Milenyum kuşağı gençleri ise sektörleri ‘yıkacak’ teknolojiler konusunda şirket yöneticilerinden farklı düşünüyor. Milenyum Kuşağı gençlerine göre gelecek üç yılda iş dönüşümüne etki edecek 10 teknoloji şöyle:

  • Yapay zeka, kavramsal programlama, makine öğrenmesi
  • Nesnelerin interneti
  • 5G
  • Artırılmış bilişimsel güç (kuantum programlama, vs.)
  • Robotik süreç otomasyonu
  • Sosyal ağ teknolojileri
  • Dijital ödeme platformları
  • Robot teknolojisi ve otomasyon
  • Mega platformlar (Amazon, Alibaba, Facebook, vs.)
  • Ses, konuşma ve chat etkileşimleri
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.