btbilgi

Apple firması dünyaca popüler iPad tablet cihazları için büyük bir yenilik getiriyor. Tüm cihazlarda ve bilgisayarlarda değişiklikler duyuruldu. Bunlardan biri de iPad tabletler için anons edilen iPadOS işletim sistemi varyasyonu. Apple uzun süredir iOS işletim sistemine yenilikçi çoklu işlem (multitasking) özellikleri eklemekle meşguldü. Ekran bölme, Slide Over ve benzeri özelliklerin ardından, şimdi bunların hepsi yeni işletim sistemine eklenecek.

iPadOS için yeniden düzenlenen ana ekranda artık uygulama ikonları dışında widgetlar da bulunacak. Normalde uyarı merkezinde yer alan bu widgetlara bundan böyle daha kolay ulaşılacak. İşletim sistemine çoklu uygulama kullanımı, yanyana uygulama açabilme ve MacOS’deki gibi aktif uygulama takibi mümkün olacak. The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre iPadOS firmanın tüm iPad cihazlarında devreye girecek ve Apple bu sayede daha büyük ekran boyutları için kullanımda daha fazla ince ayar sunabilecek.

Apple’ın duyurduğu yeniliklerden bir diğeri ise iPad için Files uygulaması. Aynı macOS’deki Finder uygulaması gibi, burada da dosyalar üzerinde hızlı değişiklikler yapılabilecek. iCloud Drive bundan böyle klasör paylaşımı verecek ve artık USB sürücülerle SD kartları da dosya sisteminde desteklenecek. Kullanıcılar uygun aksesuarlarla iPad’e taktıkları USB sürücülerin içindeki dosyaları kolayca görebilecekler. Lightroom benzeri fotoğrafçılık uygulamalarına, bu sayede hemen fotoğraf alınıp işlenebilir.

iPad tabletleri için işletim sistemi değişikliği: iPadOSYeni başka değişiklikler ise iPadOS’deki Safari web tarayıcısına geliyor. Tarayıcıya yenilenmiş bir dosya indirime yöneticisi, 30 yeni klavye kısayolu, metin boyutu ayarları, web sitesi bazında ayarlar ve fotoğraf yükleme seçenekleri eklenecek. iPadOS’de Apple Pencil stylus için de yenilikler var. Stylus kalemin gecikmesi 20ms’de 9ms’ye indiriliyor, standart araç paleti de geliştiriliyor ve üçüncü parti uygulamalara kontrol desteği veriliyor olacak.

Apple yaptığı açıklamada iPad deneyimini daha da ilerletmek için düzenli olarak başka yenilikler de getireceğini söylüyor. Bundan böyle sadece iPad cihazları için düzenlenmiş özellikleri daha fazla görebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.