btbilgi

Nesnelerin İnterneti henüz varolan kablosuz ve hücresel ağlar üzerinde kuruldu. Fakat asıl olarak 5G teknolojisi ile yükselecek. Kablosuz Wi-Fi ağları göreceli olarak kısa bir menzile sahip ve çok sayıda cihaz birbirine yakınsa sinyal kalitesi düşmekte. Hücresel LTE ağları ise göreceli olarak pahalı ve bir SIM kartına ihtiyaç duymakta. Ayrıca her ikisi de oldukça yüksek enerji tüketimine sahipler. Sony firması bu konuda çalışıyor. Firma geleceğin hareketli taşıtlarda çalışan, düşük güçlü ve uzun menzilli ağları için Eltres çözümünü geliştirmekte.

2019’un ikinci yarısında Japonya’da denemeleri başlayacak olan Eltres ağları için çok küçük mikroçipler ve antenler kullanılıyor. Bu çipler sensör verilerini 100 kilometre uzaktaki baz istasyonlarına bile iletebilecek yetenekte olacaklar. Sony’nin ilk nesil Eltres çipi olan CXM1501GR, 20 mW’lik bir anten sayesinde saatte 100 kilometre hızla giden bir araçtan 128-bitlik bir sinyali 6.35 kbps hızlarında yollayabiliyor. 923.6 MHz – 928 MHz bantlarındaki 23 kanal arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor. Ayrıca daha fazla bant genişliği sunulursa, frekans atlama yolu ile kapasitesini de genişletebiliyor. Sinyal iletim sistemlerinin ciddi sorunlarından biri olan parazit problemlerini aşmak için ise her sinyali dört kez tekrarlıyor.

Sony Eltres IoT çipi hızlı araçları uzak mesafeden bağlayabilecekÇipin kendisi sadece 16 mm x 16 mm büyüklüğünde ve muhtemel aylarca tek bir düğme pil ile çalışabilecek. Dahili GNSS LSI uyumluluğu sayesinde de GPS, GLONASS ve QZSS navigasyon standartlarını kullanmak mümkün. Sony çipi şu anda geliştiricilere yolluyor ve çeşitli projelerin geliştirilmesi başlamış durumda. Çipin yakın gelecekte farklı cihazlarda görülmeye başlanması beklenebilir.

Sony bu sistem ile IoT cihazı pazarına yeni bir yön getirmeyi planlamakta. Sistemin kullanım örnekleri arasında kayak tesislerinin Eltres vericilerini kayakçılara vermesi var. Böylece misafirler çığa yakalanırsa yerleri kolayca bulunabilecek. Deniz yarışlarında verici donanımlı tekneler sayesinde, kaza olursa arama kurtarma gemileri hızla harekete geçebilir. Kent ortamında Eltres sistemi ile kiralık arabalar ve elektrikli bisikletler takip edilebilir. Trenler ve otobüslerin zaman çizelgeleri daha hassas biçimde kontrol edilebilir. Sony’nin planı tüm bunları her zamankinden daha ucuz ve daha pratik hale getirebilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.