btbilgi

Çağımız küresel bir biyoteknoloji devrimine tanık olmakta. Fakat halkın sadece halkın küçük bir kısmı neler olup bittiğini anlayabiliyor. Geliştirilen projelerin ve yeni fikirlerin çoğu profesyonel jargon içeren belgeler aracılığı ile aktarılmakta. Fakat şimdi yeni bir startup firma bunu değiştirmek için uğraşıyor. Feles isimli bu firma biyoteknoloji konseptlerini ve uygulamalarını anlayabilmeleri için, herkesin erişip kullanabileceği bir laboratuvar kiti oluşturmuş: Feles One.

Firma yeni projeleri ile laboratuvar araçlarını, yazılım kontrollerini ve öğrenme deneyimini yeniden tasarladığı söylüyor. İlk ürünleri olan Feles One tüm dünyaya ekonomik biyoteknoloji getirmek niyetinde. Bu kit sentetik biyolojiyi öğrenmeye ve anlamaya başlamak için gerekli tüm araçları sunuyor. Verdikleri bilgiye göre sentetik biyoloji, yeni şeyler yaratmak için biyoloji ile ilgili bildiklerimizi mühendislik ve mantık ilkeleriyle birleştirdiğimiz bir alanı ifade ediyor.

Feles One laboratuvar kitinde kendi PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) deneylerinizi gerçekleştirmek, DNA birleştirmek ve DNA’yı hücrelere aktarmak için ihtiyaç olarak her şey var. Kit sayesinde dönüştürülmüş hücreler, daha önce üretemedikleri yeni bir renk pigmenti üretmek gibi yeni işlevler elde edecekler. Her kit bu deneyleri birkaç kez yapmaya yetecek kadar malzeme barındıracak. Firma bu laboratuvar kiti ile yapılacak deneylerin ve meydana getirilecek biyolojik ürünlerin hem kullanıcılar hem de çevre için güvenli olmasını sağlamak için kapsamlı dahili testler gerçekleştirecekmiş.

Firma kit içinde geliştirdikleri araçlar ve materyallerle yapılabileceklere şu örnekleri veriyor:

 • Sebzelere GDO testi yapabilirsiniz,
 • Tat alma duyunuzun acı lezzetleri tespit edip etmediğini kontrol edebilirsiniz,
 • Kişisel dayanıklılığınızı ölçebilirsiniz,
 • Laktoz intoleransınız olup olmadığını test edebilirsiniz,
 • Kan grubu genotiplemesinin nasıl çalıştığını keşfedebilirsiniz,
 • Bir hamburger köftesinin at eti içerip içermediğini test edebilirsiniz,
 • Biralarınızdaki bakteri yapılanmasını inceleyebilirsiniz,
 • Eski fosillerden DNA çıkartabilirsiniz,
 • Bir tüy veya kan lekesinden bi kuşun cinsiyetini bulabilirsiniz,
 • Biyolojik sanat eserleri oluşturabilirsiniz,
 • Kendi yoğurdunuzu veya peynirinizi yapabilirsiniz.

Feles One laboratuvar kiti bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılmakta. Yeterli fon toplandığı zaman da seri üretime geçilecek. İlk kitlerin kampanya katılımcılarına 2019’un Aralık ayında dağıtılması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.