btbilgi

Dünyamızın uydusu Ay, hala tam olarak gizemlerini çözemediğimiz bir gök cismi. Mesela haftada birkaç kez, Ay’ın yüzeyinde ufak ışık parlamaları görülmekte. Şimdiye kadar biliminsanları bu ilginç fenomenin nedenleri konusunda değişik tahminlerde bulundular. Şimdi Alman astronomlarından oluşan bir ekibin yeni bir teorisi var.

Bu garip yanıp sönen ışıklar ilk kez 1950’lerde gözlemlenmiş. Genel olarak bilim dünyasından pek az ilgi gören ışıklar günümüzde daha fazla merak uyandırıyor. Almanya, Würzburg’da bulunan Julius-Maximilians-Universität (JMU) uzay teknolojisi profesörü Hakan Kayal yaptığı açıklamada “Ay yüzeyinde çeşitli sismik faaliyetler gözlemliyoruz. Yüzey hareket ettiğinde, çeşitli gazlar uydunun alt katmanlarından yüzeye kaçabilir. Bu gazların da güneş ışığını yansıtan tipte olduğuna inanıyoruz. Bu teori, bazıları saatlerce süren parlak ışık fenomenlerini açıklayabilir” diyor.

JMU araştırma ekibi İspanya’daki yeni inşa edilmiş teleskop tesisi sayesinde Nisan ayı başında gökyüzünü taramaya başlamış durumda. Bu teleskopların yüzeyde görülen ışıklarla ilgili kendilerine ipuçları vereceğini tahmin ediyorlar.

Ay yüzeyinde görülen tuhaf ışık parlamalarının sebebi ne?Teleskoplara bağlı iki kamera tüm gece uyduyu takip ediyorlar ve ışıkları bekliyorlar. Eğer her ikisi de aynı ışık parlamasını görürse, bir dizi fotoğraf ve video çekiyorlar. Fakat verilen bilgiye göre yeni teleskopların kullandığı yazılım henüz yeterli verimde çalışmıyor. Kayal ve ekibi yazılımı yeni bir nöral ağ uygulaması ile geliştirmeyi planlıyorlar. Bu sayede teleskoplar kuşlar ve uçaklar gibi yanlış sonuç verebilecek başka parlamaları filtreleyebilecek.

Bu parlamalarla ilgili kesin bir sonuca varmak, gelecekteki insanlı Ay  görevleri ve insanlı bir üs kurmak için bize çok önemli bilgiler sağlayabilir. Kayal projenin amacını, “Gelecekte bir ay üssü inşa etmek isteyen herkes, oranın koşullarına aşina olmalı” sözleri ile kısaca özetliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.