btbilgi

Son zamanlarda sörfçüler arasında popüler hale gelen elektrikli sörf tahtası konsepti Audi mühendisliğiyle yeniden tasarlandı. Markanın ‘e-tron’ adıyla geliştirdiği elektrikli araç teknolojisi için de gelecek stratejisi olarak seçtiği aerodinamizm, sürdürülebilirlik ve verimlilik ile Audi’nin geleneksel hafiflik yaklaşımı Ultra’yı buluşturan Audi e-foil, şimdilik prototip olarak bir adet üretildi. Markanın amacı ise, birkaç yıl içinde isteyen Audi sahiplerinin test edebileceği miktarlarda üretim adedini hayata geçirmek.

Bu ilginç sportif aracı ilk kez 2019’un başında gördük. Gelen haberlere bakılırsa, Audi mühendisi Franz Hoffmann bir hidrofoil sörf tahtası ile elektrikli itiş sistemini birleştiren denemeler yapıyordu. Hoffmann’ın firmadaki ana çalışma alanı hidrojen tankları tasarımı. Kitesurf ve genel olarak sörf ise 33 yaşındaki mühendisin hobisi. Mühendis kendi sörf tahtasını imal etmek isterken, 2015’den beri çeşitli denemeler yapmış. Denemelerini de Küba, Vietnam, Sri Lanka ve Almanya’nın Baltık kıyıları gibi değişik koşullara sahip denizlerde denemiş. Audi de mühendisin bu bireysel becerisinden çok etkilenip, projeyi kanatları altına almaya karar vermiş.

Hidrofoil sörf tahtaları, geleneksel sörf ve kitesurf tahtaları gibi rüzgarın gücünden faydalanmıyorlar. Altlarında küçük kanatları olan bu tahtalar hızlandıkça kanatları üzerine yükseliyor. Yükseldikçe de suyun sürtünmesinden kurtuluyor ve normalden daha da yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Hoffmann’ın yaptığı şey, hidrofoil sörf tahtasına bir elektrikli jet motoru ekleyip seviye atlatmak olmuş.

Karbon lifle guclendirilmis polimer (CFRP) ile üretilen Audi e-foil, 1,7 metre uzunluğunda. Hızı sörfçünün elinde bulunan bir uzaktan kumanda ile ayarlanabilen sörf tahtasının elektrikli motoru maksimum 6,7 HP (5 kW) güç üretiyor. Saatte maksimum 45 kilometre hıza çıkabilen Audi e-foil, 17 kilometre hıza geldiğinde sudan yükselmeye başlıyor. Ardından da maksimum hıza yükseliyor. Aracın bataryası 1 saat kullanılabiliyor ve tam şarj ile 30 kilometreden fazla menzil sunabilmekte.

Hoffmann bu yenilikçi araçla ilgili şunu söylemekte: “Birkaç günlük pratikte sonra, her amatör sörfçü bu hidrofoil araçla suyun üzerinde uçar hale gelebilir. Bunu sürmek, fitness salonunda bir denge tahtasının üzerinde durmaktan çok daha kolay”. Mühendisin hedefi seçilmiş Audi müşterilerine bu aracı test ettirmek. Ama elektrik motorlu hidrofoil sörf araçları onbinlerce dolar fiyata sahip olduğu için, markanın bu ürünü seri üretip pazara sunup sunmayacağı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.