btbilgi

Avrupa ülkeleri ardı ardına karbondioksit salınımını azaltmak için çözümler geliştiriyorlar. Bunlar arasında iyileştirme çalışmalarından tamamen yenilikçi fikirlere kadar geniş bir yelpazede projeler bulunabiliyor. Macaristan ise ülkenin kuzeybatısında sıfırdan küçük bir şehir kurmayı planladığını açıklamış. Tamamen karbon nötr olması hedeflenen bu şehir için Alman emlak yatırım şirketi FAKT’ın 1,1 milyar dolarlık yatırım yaptığı belirtiliyor.

Bloomberg’in verdiği bilgiye göre bu şehir 330 hektarlık altyapı projesine sahip olacak. En az 5 bin kalıcı iş yaratacağı aktarılan ‘Hegyeshalom-Bezenye’ projesinde, tüm yerleşim yerleri güneş ve biyogaz enerjisi ile beslenecek. Projenin amaçlarından biri de, burada geliştirilecek çözümlerin standart hale getirilmesi. Böylece Macaristan diğer bölgelerdeki şehirleri de kömürden temiz enerjiye dönüştürmek için gerekli altyapı çalışmalarını burada gerçekleştirmiş olacak.

Aktarılan bilgiler arasında şehirde 1.000 apartman bulunacağı; anaokulu, ilkokul ve ileri eğitim olanakları sunulacağı da var. Restoran, tren istasyonu, alışveriş merkezleri gibi ihtiyaca yönelik tesisler de projede yer almakta. Hegyeshalom-Bezenye’nin toplam alanı 500 futbol sahası büyüklüğüne denk olacak ve tüm bu alanın şu anda işe yaramayan türden arazi olduğu da ayrıntı olarak verilmekte. Projenin vizyonu herhangi bir alanın alınıp, tamamen verimli ve yaşanabilir, yenilenebilir enerji ile beslenen bir yerleşime dönüştürülebileceğinin ispatlanması.

Bölgede ülkenin meyve ve sebze pazarına katkıda bulunacak, 30 hektarlık geniş kapsamlı sera tesislerinin olacağı belirtiliyor. Tüm sera ve sebze yetiştirme tesisleri özel tasarlanmış bir sürdürülebilir su yönetim/dağıtım sistemi ile desteklenecek. Bu sistem bölgenin su kapasitesini artıracak ve optimize edecek biçimde planlanmakta. Ayrıca tüm seraların, 15 hektarlık işleme tesislerinin, depoların ve şehrin soğutması ise jeotermal santrallerden sağlanacak.

Deutsche Welle’ye göre sera tarımı sektörünün önümüzdeki birkaç yılda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bu özelleşmiş tarımsal sektörün, AB’nin en hızlı büyüyen alanı olduğuna dikkat çekilmekte. 2018’de küresel sera yetiştiriciliği pazarı 18 milyar dolar olarak saptanmış, 2025 sonuna kadar apzarın 28,7 milyar dolara yükselmiş olması tahmin ediliyor. Bölgede sebze meyve dışında Avrupa’nın en büyük karasal alan balık çiftliği de kurulacak. Bu çiftlikte somon, levrek ve sinarit yetiştirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.