btbilgi

Teknolojideki gelişmeler insanların çalışma şekillerinin değişmesine yardımcı oldu. Bugün pek çok farklı sektörden insan tek bir ofisle sınırlı kalmadan evden, bir kafeden veya istedikleri herhangi bir yerden çalışabiliyor. Firma sahipleri freelance çalışanları daha sık tercih etme eğiliminde. Freelance çalışanlar ise geleneksel işlerini bırakarak, rahat bir çalışma temposunun özgürlüğü ve esnekliğinden faydalanmanın artılarını değerlendiriyor.

Web servisleri firması GoDaddy, bu akımın Türkiye’de de yükselişte olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca freelance çalışanların bir online varlık oluşturarak görünürlüklerini nasıl artırabileceğine dair şu ipuçları da paylaşılmakta:

Size özel web sitesi

Son yıllarda geliştirilen teknolojiler işletmelerin özel web siteleri ile markalarını kolaylıkla pazarlayabilmelerine yardımcı oluyor. Bu, freelance çalışanlar için de geçerli. Çeşitli platformlar freelance çalışanların becerilerini ortaya koyan bir profil oluşturmasını kolaylaştırsa da, işlerini ve kendilerini belli sınırlara bağlı kalmadan sergilemek isteyen freelance çalışanlar bir web sitesi kurarak online dünyada daha görünür olabilir.

Kendinizi ve işinizi pazarlayın

Bir web sitesi kurarak, insanların ziyaret etmesini beklemek yeterli değil. Freelance çalışanların sosyal medya, e-posta pazarlama ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi kanallar üzerinden kendilerini ve işlerini pazarlaması gerekiyor. Web sitenize bir blog eklemek, bu blog üzerinden bilgi ve değerli içerikler paylaşmak, sonrasında ise blog yazılarınızı sosyal medya kanallarınız ve e-posta bültenleriniz üzerinden paylaşmanız kendinizi alanınızın uzmanı olarak konumlandırmanıza yardımcı olabilir.

Müşterilere deneyimleri aktarın

Yeni müşteri çekmek söz konusu olduğunda “sosyal kanıt” en güçlü araçlardan biridir. Referanslar, yorumlar ve vaka incelemeleri, ziyaretçilerinize onlara nasıl bir değer sunduğunuzu göstermenizi sağlayacak “sosyal kanıt”ı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir müşterinize işi teslim ettikten sonra onlara sizinle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu sorabilir, sonrasında söylediklerine web sitenizde yer verebilmek için izinlerini alabilirsiniz. Yaptığınız işte iyi olduğunuzu sadece sizden değil, başkalarından da duymak hedef kitlenizin satın alma kararlarında etkili olacaktır.

İş ve kişisel hayat dengesi

Freelance çalışan biri için bir web sitesine sahip olmak ürün ve/veya hizmetleri için arama yapıldığında her an ulaşılabilir oldukları anlamına geliyor. Bir teklif veya istek aldıklarında herhangi bir yerde olabilirler ve Office 365 gibi araçlar sayesinde bunlara anında dönüş yapabilirler. İnternete erişimi olduğu sürece bir freelance çalışan her an, her yerden çalışabilir ve müşterileriyle iletişim kurabilir. İnsanların freelance çalışmayı tercih etme nedenleri arasında da her an, her yerden, kiminle isterlerse çalışabilme özgürlüğü yer alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.