btbilgi

Dünyanın en büyük donanım üreticilerinden Asus, yapay zeka üzerine yeni bir iş birimi olan ‘AIoT’yi kurdu. Birimin ilk iş ortaklığı da Google Coral ile gerçekleştiriliyor. İki ekibin ortak ilk çalışmaları tüketicilerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre geliştirilen, cihaz üzeri yapay zeka çözümlerine odaklanacak. İlk aşamada Coral SOM’u (System on Module – Modül üzeri sistem) ile Edge TPU’ya sahip Asus Tinker Edge T ve CR1S-CM-A endüstriyel SBC duyuruldu. Asus ve Google, Coral’ı 2019’un ilerleyen dönemlerinde daha fazla Asus ürününe entegre etmek için çalışmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Google Coral platformu kendi yapay zekasına sahip cihazlar geliştirmekte kullanılan donanım bileşenleri, yazılım araçları ve içeriklerden meydana geliyor. Coral özellikle cihaz üzeri yapay zeka uygulama fikirlerini prototip aşamasından üretim sürecine taşımayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir platform. İlk Coral ürünleri, Google’ın Edge TPU’su üzerine kurulmuştu. Uygulamalara özel küçük bir entegre devre (ASIC) olan Edge TPU, düşük güç tüketen cihazlara yüksek performanslı makine öğrenme arayüzü sunuyor.

Asus ise Edge TPU’lu Coral SOM’un gücünden yararlanarak iki yeni ürün geliştirdi. Tinker Edge T ve CR1S-CM-A endüstriyel SBC adlı bu ürünler Computex 2019’da tanıtıldılar.

Tinker Edge T

Tasarımcılar ve öğrenciler için Google Coral platformu üzerine üretilen bir geliştirme kiti olan Tinker Edge T, akıllı ev cihazları, kameralar, oyun emulatörleri ve medya sunucuları gibi yapay zeka tabanlı projeler yapılmasını sağlıyor. Üründe stereoskopik uygulamalar geliştirmek için iki adet MIPI Camera Serial Interface 2 (MIPI CSI-2) bağlantısı, kullanışlı dış güç ve reset düğmeleri ile üç adet programlanabilir LED yer alıyor. Tercihe bağlı sunulan giriş çıkış genişletme modülü ve kablosu ise ekstra ses işlevleri ve üçüncü taraf cihazlarla bağlantı olanağı sunuyor.

CR1S-CM-A endüstriyel SBC

Asus CR1S-CM-A endüstriyel SBC, dikey kullanım amacıyla Edge TPU’lu Coral SOM için üretilen, bütünleşik biçimli bir karttır. Yüksek performanslı ve düşük güç tüketen yapay zeka çözümleri geliştirmeye olanak veren ürün, iş zekası, bilgi noktaları, bilgilendirme ekranları, güvenlik ve daha birçok alanda kullanılabiliyor. Konsol ve bilgilendirme ekranlarına yönelik uygulamalar için çift ekran desteği sunan kartta, dahili bir M.2 genişleme yuvasının yanı sıra gerçek dünya vakalarını algılayıp bunlara tepki vermek amacıyla Ethernet üzerinden güç alan (PoE) IP kameralar ve birden çok izolasyonlu dijital giriş çıkış (DIO) noktası gibi cihazlar için güç kaynağı ekipmanlarına (PSE) sahip gigabit Ethernet bulunuyor.

Asus ve Google Coral yapay zeka için iş birliğine gidiyor

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.