btbilgi

Küresel ağ teknolojileri firması Cisco, 2017-2022 yıllarını kapsayan ‘Visual Networking Index 2019’ (Mobil Görsel Ağ Endeksi – VNI) raporunu açıkladı. Cisco bu raporu on yıldan daha uzun bir süredir her sene hazırlamakta. İlk başlarda hücresel veya mobil veri trafiği, küresel ağlardan geçen toplam IP trafiğinin yüzde 5’inden daha azına tekabül ediyordu. Günümüzde ise mobil ağlara biçilen rol ve duyulan güven önemli ölçüde artmış durumda.

Günümüzde mobil genişbant internet servislerine erişim ve servis kalitesi kat kat yükseldi. Bu sayede mobil iletişim, sosyal medya ve çok çeşitli mobil uygulamaları popüler hale geldi. İlk bakışta karşılanması imkansız, mümkün olmayan gibi duran fikirler için bile bir talep oluştu. Şimdi geldiğimiz yerde devasa bir mobil veri trafiğinden bahsetmek mümkün.

Cisco Küresel Mobil Ağlar Endeksi’ne göre, 2022 sonunda mobil veri trafiği yıllık bir zetabayt bandına yaklaşacak. 2022 itibariyle mobil veri trafiği küresel IP trafiğinin yaklaşık yüzde 20’sini temsil edecek ve yılda 930 eksabayt’a ulaşacak. Bu da 2012’deki tüm global mobil veri trafiğinin neredeyse 113 kat daha fazla bir rakama denk geliyor.

Mobil teknolojiler her zamankinden daha fazla insan ve nesneyi birbirine bağlamaya devam ediyor. 2017’de dünya genelinde beş milyar mobil kullanıcı vardı, ancak tahminlere göre önümüzdeki beş yıl içinde bu sayı yarım milyar artarak 5,5 milyar kullanıcıya çıkacak. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 71’i demek. 2022 yılına gelindiğinde ise 12 milyardan fazla mobil bağlantılı cihaz ve IoT bağlantısı olacak. 2022 itibariyle, mobil ağlar 8 milyardan fazla kişisel mobil cihazı ve dört milyar IoT bağlantısını destekleyecek. Sadece Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde ise, 2022 senesi itibariyle 1 milyar mobil kullanıcı olması öngörülmüş.

Yayınlanan tahmin dünya çapında mobil ağ performansının artacağını da söylüyor. 2017 yılında 8,7 Mbps olan ortalama küresel mobil ağ hızı, 2022’ye kadar üç katından fazla bir artış kaydederek 28,5 Mbps’ye çıkacak. Bazı bölgelerde 5G servislerinin benimsenme oranları arttığı için ortalama mobil veri hızlarının da coğrafi konuma göre önemli ölçüde değişiklik göstermekte olduğu hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.