btbilgi

Tüm dünya çapında tek kullanımlık atılabilir plastiklere karşı bir bilinçlenme söz konusu. Birçok ülke tek kullanımlık plastikleri kademeli olarak azaltma veya tamamen yasaklama sürecinde. Markalar ve perakendeciler bu ürünlerin insan sağlığı ve çevre açısından yarattığı tehlikeyi kabullenip dağıtımlarını durdurmaya başladılar. Sağlığa ve doğaya en zarar veren gıda paketleri arasında bardaklar, yemek kutuları ve plastik paketler var.

Bu konuda bir rapor hazırlayan The Guardian, gıda paketleri içindeki kimyasalların kısa ve uzun dönemde yarattığı tehlikeleri daha yeni anlamaya başladığımızı söylüyor. Bu tehlikelerden en önemlileri obezite, kanser ve çeşitli kalp rahatsızlıkları olarak sıralanmış. Raporda kesinlike uzak durulması gereken atılabilir gıda paketleri hakkında bilgiler veriliyor:

Kağıt ve plastik bardaklar

Bu kullan-at bardaklar sadece kağıttan üretiliyor olsa belki çok sorun olmayacaktı. Ama çoğu sıcak içeceklere daha dayanıklı olmaları için iç yüzeylerinde çok ince (ve görülemeyen) plastik bir film barındırmakta. Bu da onları plastik sıcak içecek bardakları kadar tehlikeli hale getiriyor. Plastik bardaklar ise, sıcak içeceklerle etkileşime girdiğinde kimyasal saldıkları için zaten uzun zamandır önerilmiyor.

Kullan-at yemek kapları

Sıcak içecek bardakları ile aynı mantıkta, içine sıcak yiyecek konulan tüm küçüklü büyüklü konteynerlerin problem yarattığını söylemek mümkün. The Guardan raporunda İngiltere’nin en büyük beş süpermarketinden alınan gıda paketleri örneklerinin neredeyse üçte ikisinde tehlikeli seviyede fluorine bulunduğunu açıklıyor. Ayrıca ekmek ve pastanelerin kullandığı kağıt paketlerin de yüzde 11’inde aynı maddelere rastlanmış.

Alüminyum içecek kutuları

Bu kutular plastik olmadığı için ilk bakışta zararsız sanılabilir. Fakat alüminyum içecek kutularının çoğunun iç yüzeylerinde ‘bisphenol A’ (BPA) reçinesinden ince bir katman bulunmakta. Bu katman içeceğin alüminyum kutu ile etkileşime girmesini engellemek için konuluyor. Ama BPA’nın kendisi de hormon engelleyici kimyasal bir yapıya sahip. Bu kimyasallar metabolik bozulmalara, kanser türlerine ve kısırlığa yol açabilir deniliyor.

Plastik paketli meyve ve sebzeler

Satın aldığımız meyve ve sebzelerin atılabilir plastik paketleri tahmininizden daha zararlı olabilir. Her ne kadar bu paketlerin gıdaları dış etkenlerden koruduğunu düşünsek bile, plastik filmlerin barındırdığı flatatlar (phthalates) çok ciddi birer endokrin bozucu olabilmekte. Ayrıca bu paketlerin ve filmlerin üzerinde çoğu zaman bileşenleri ile ilgili bilgi de bulunmadığından, zararlı maddeleri bilmemiz veya hijyenik olup olmadıklarına emin olmamız mümkün olmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.