btbilgi

İlkbaharda evlerimizi baştan aşağıya temizleme alışkanlığımız var. Peki aynısını bilgisayarlar ve mobil cihazlar için de yapmaya ne dersiniz? Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu Eset, hem performans artışı hem de daha fazla güvenlik sağlamak için bir dijital bahar temizliği programı hazırlamış. Aşağıdaki önerileri kullanarak dizüstü bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi ve akıllı telefonlarınızı güzelce temizleyebilirsiniz.

Şifre değiştirme

E-postalarda, sosyal medyada, alışveriş ve bankacılık işlemlerinde kullanılan parolaları yenileyin. Şifrelerinizi “123456“ gibi basit şekilde seçmeyin. Mümkünse içinde büyük-küçük harf, rakam ve semboller olmasına dikkat edin.

Masaüstü temizleme

Bahar temizliği bilgisayarın masaüstünü de içermeli. Gereksiz dosyaları silin, kullanmadığınız programları denetim masasındaki “Program Kaldır“ bölümünden kaldırın. Geçici dosyalarınızı temizleyin ardından çöp sepetini boşaltın.

Yedekleme

Önemli verileri ve fotoğraflarınızı mutlaka başka bir dijital ortam veya cihaza yedekleyin. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz bozulduğu veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

Güvenlik güncellemeleri

Hem işletim sistemi hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin. İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor.

USB ve SD kart temizliği

Virüsler açısından taşıyıcı olabilecek harici bellekleri güncel bir virüs tarayıcı ile kontrol edin, zararlı yazılım varsa temizleyin. Bu bellekler hayatı çok kolaylaştırıyor ve çok kullanılıyor ama tam da bu nedenden ötürü siber suçlular, taşınabilir bellekleri birer virüs bulaştırma aracı olarak sık sık kullanmayı seviyor.

Çift faktörlü koruma

İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmek sizi tehlikelerin büyük kısmından koruyabilir. Her bir online hesabınıza özel ve ikinci parola sayesinde ulaşabilir, daha güvenli erişim sağlayabilirsiniz. Apple, Google, Facebook, Instagram ve Twitter gibi tüm büyük markalar servislerinde bu imkanı sunmakta.

Telefonda güvenlik yazılımı

İnternete artık büyük ölçüde akıllı telefonlardan bağlanıyoruz. Siber suçlular da bunun farkında. Bilgisayara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık telefon ve tabletlere uyarlandı, hatta telefonlara özgü saldırılar da gelişti. Bu nedenle telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın ve bir mobil güvenlik yazılımıyla koruyun.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.