btbilgi

Belli bir açıdan bakıldığında, sosyal medyanın bir savaş alanına dönüştüğü söylenebilir. Reklamverenlerin sınırlı bütçelerini doğru harcama çabaları büyük rekabetlere neden oluyor. Dijital pazarlama uzmanları da müşterilerini sanal otamlarda maksimum görünür hale getirebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama bu arada dijital reklamlar yoluyla pek çok sahtekarlık yapılmakta olduğu da bir gerçek. Otonom bot teknikleri aracılığı ile sahte internet trafiği yaratma sıkça rastlanan sorunlardan biri.

Bu konuyu bir raporda ele alan Kolay Pazarlama firması, sahte reklam kullanımı ile ilgili çeşitli bilgiler veriyor. 2017 yılında dünyada 16,4 milyar dolar sahte reklam kaybı bulunduğu aktarılmakta. Dijital dünyada reklamverenlerin harcadığı her 3 dolardan 1’inin boşa gitmekte olduğu tahmin edilmekte.

Sahte internet trafiği bu resmin başka bir yönü. Imperva firmasının hazırladığı Bot Trafik Raporu’na (2016 Bot Traffic Report) göre, online trafiğin yüzde 52’si botlar tarafından sürdürülmekte. Yani internet trafiğinin sadece yüzde 48,2 si gerçek insanlar tarafından oluşturulmakta. Araştırmada trafiğin yüzde 22,9’unun iyi niyetli botlar ve yüzde 28,9’unun kötü amaçlı botlar tarafından yapılmakta olduğu da ifade edilmiş. Rapora göre sahte internet trafiğinin arkasındaki birincil faktör kötü amaçlı yayılan botlar.

Kolay Pazarlama uzmanlarına göre sahte internet trafiğinin etkisine karşı ilk adım, sahte online haber ‘story’lerinin ortaya çıkmasına yardımcı olan faktörlerin neye benzediğini bilmekten geçiyor. Aranacak şüpheli işaretlerden birincisi, online trafik modelinde önemli değişiklikler meydana gelmesi denilmekte. Mesela yeni bir kampanya yapılmadığı halde sayfa görüntüleme rakamlarının aniden yukarı fırlaması, kötü niyetli botların yüzünden olabilir.

Web sitesi analitiklerine bakılınca, yüksek miktarda siteden hemen çıkma oranları ve normal görüntülenme sürelerinden daha az görüntüleme gibi veriler gerçek müşteri ile botları ayırtetmede işe yarayabilir. Ayrıca bilinmeyen domainlerden siteye trafik geliyorsa, bu domainlerin bot olup olmadığını kontrol etmek gerekebilir.

Sahte internet trafiği ile mücadele için dijital pazarlamacıların araçları arasında, gerçek trafiğin ne olduğunu ve insan davranışlarını taklit etmeye çalıştığını tahmin etmek için olasılık modelleri kullanan Forensiq veya Anura gibi dolandırıcılık karşıtı çözümler bulunduğu belirtiliyor. Bu araçların bir dezavantajı olduğu da söyleniyor. O da olası sahte trafiği durdurmak için otomatik şekilde harekete geçerek sıradışı (ama gerçek olabilecek) dalgalanmaları engellemeleri. Bu da uzun vadede pazarlamacılar ile müşterileri ve ortakları arasında istenmeyen sürtüşmelere yol açabilmekte.

Raporda pazarlamacıların doğal olmayan trafik kaynaklarına karşı uyanık olmalarının ve çabalarını destekleyen araçları kullanmalarının önemli olduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.