btbilgi

Dünya çapında otobüs ve kamyon filoları için bakım pazarı, yıllık olarak 200 milyar dolar değerinde. Bu kadar büyük bir pazar birçok teknoloji şirketinin ilgisini çekiyor. Sektöre sıcak bir giriş yapan startup şirket Stratio Automotive da bunlardan biri. Girişimciler ve bilim adamlarından oluşan bir ekip, Portekiz’de kurdukları bu şirket ile büyük ilgi çekmiş durumda. Şirketin amacı, otobüsler, kamyonlar ve benzeri ağır kullanım gören araçların daha bozulmaya başlamadan sorunlarının yapay zeka analizi ile ortaya çıkartılması.

Firma her yeri sensörlerle dolmaya başlayan modern araçlara biraz daha zeka kazandırmak fikrinden yola çıkmış. Artık yollardaki araçlarda milyonlarca veri noktası bulunmakta ve bunların doğru analiz edilmesi sayesinde yenilikçi çözümlere ulaşılabilir. Stratio da makine öğrenme modellerini bu amaçla araçlara uygulamaya uğraşıyor. Araştırmacılara göre, araçların bileşenlerinin onlardan beklenen davranışları ile gerçek hayattaki durumlarını karşılaştırmak, aracın genel hali ile ilgili bir bilgi verebilir. Araçta oluşacak anomalileri ve sorunları böylece erkenden tespit etmek mümkün olacak.

Stratio bunu araçların altına bir sensör kutusu kutusu koyarak yapıyor. Bu teknolojik kutu, araçların içindeki donanımsal arayüzü kullanarak araçtaki mevcut sensörlerle bağlantı kurmakta. Özel tasarlanmış makine öğrenme teknikleri sayesinde, araçta bir parçanın ne zaman kırılacağını veya bozulacağını tahmin edebiliyor.

Firma ayrıca araç test aşamasında üreticilerle birlikte çalışarak, olası sorunları belirlemek ve bunların daha hızlı çözülebilmesi yönünde çalışmalar da yapıyor. Araçlar bu sayede daha güvenilir hale getirilebilir, bu da müşterilerin gözünde araç satın almak için bir sebep daha olabilir. Ayrıca bu teknoloji araç kasko taleplerindeki sahtekarlık maliyetlerini düşürmeye de yarayacak. Asıl büyük hedef gelecekte araçların hiç bozulmadan ve yolda kalmadan yaşam süreçlerini tamamlayabilmeleri.

Firma bu amaçla kendi özel yapay zeka motoru olan ‘Stratio CortexTM’yi geliştirmiş. Geliştirme sürecinde 2017’den beri Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) teknoloji desteği almışlar. Projeleri Avrupa Komisyonu tarafından da kabul görmüş. Hepsinin üzerine de, Londra merkezli Crane VC ve LocalGlobe firmalarının katılımıyla 3,5 milyon dolar değerinde bir yatırım roundu kazanmış. TechCrunch’ın verdiği bilgiye göre Stratio şimdiye kadar Avrupa, İngiltere, ABD, Hindistan ve Singapur dahil olmak üzere ondan fazla kilit pazardan müşteri çekmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.