btbilgi

InnoEnergy tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Power Up! Yarışması’nın bu dönemki büyük finali, Orta ve Doğu Avrupa’nın en önemli etkinliklerinden biri olan Impact’19 kapsamında Polonya, Krakow’da düzenlendi. Yatırımcılardan sektör temsilcilerine, temiz enerji uzmanlarından uluslararası basın mensuplarına, kalabalık bir davetli grubunun izlediği yarışmada; kendi ülkelerinde birinci olarak büyük finale katılma hakkı kazanan 14 startup yer aldı. Finalde ise ipi göğüsleyen firma NanoTech oldu.

Türkiye, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Yunanistan’ın temsil edildiği yarışma, 300 startup’ın katılımıyla gerçekleştirildi. PowerUp! Yarışması katılan startup’lara, büyük bir bölümü yarışmanın resmi ortakları olan enerji ve temiz teknoloji sektörlerinin önde gelen temsilcileriyle tanışma şansı sunuyor. Bu yıl gelecekteki potansiyel yatırımları için ümit vaat eden teknolojileri arayan ortaklar arasında RAFAKO, D.TEK, ZSE Group ve Enerjisa Enerji A.Ş. de yer aldı. Enerjisa’nın bu seneki yarışmanın jüri üyeleri arasında olduğu bilgisi de verilmekte.

Yarışmanın galibi Danubia NanoTech çok özel batarya teknolojileri geliştiriyor. Tasarımları olan grafen sıcaklık sensörü teknolojisi metalik olmayan herhangi bir alt tabakaya uygulanabiliyor, son derece ince bir film halinde kullanılabiliyor ve hava sıcaklığı takibine yarıyor. Bu sayede pillerin kullanım ömrünü uzatarak elektrikli araç pilleri ve şebeke batarya depoları için son derece önemli bir çözüm sunuyor. NanoTech kazandığı 50 bin Euro’luk para ödülünü, ürünü ticari hale getirmek için kullanacak.

İkincilik ve 10 bin Euro para ödülü mikro ve nano cihazlar için prototipleştirmeyi hızlandırıp daha az maliyet ve zaman harcayarak, mikro ve nano çip üretimi için çok yönlü bir 3D yazıcı geliştiren Letonyalı Atlant3D’nin oldu. Üçüncülüğü ve 5 bin Euro para ödülünü ise yarışmaya Macaristan’dan katılan V-Chiller kazandı. V-Chiller’ın patentli bir vakum soğutma yöntemiyle geliştirdiği devrimsel cihaz, kutu içecekleri minimum enerji kullanımı ve çevresel etkiyle yalnızca 1 dakikada soğutabilen çevre dostu bir soğutucu sunuyor.

Yarışma tarihinde ilk kez Clean Air Challenge Ödülü de verildi. Bu ödül temiz hava girişimlerinde inovasyon ve öncü düşünceler sunan şirketlere açık olan özel bir ödül olarak tanımlanıyor. İlk ödülü günlük çatı kaplama malzemesini fotovoltaik modüller ile birleştirerek geliştirdiği yeni bir güneş paneli türüyle yarışmaya Estonya’dan katılan Roofit.solar kazandı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.