btbilgi

İrlanda hükümeti elektrikli devrimi yakından takip etmeye kararlı gibi görünüyor. 2030 yılında yeni dizel araçların satışını yasaklamaya karar veren Avrupa ülkeleri arasında yer alan İrlanda, elektrikli otomobilleri ve yenilenebilir enerjiyi de büyük ölçüde destekliyor. Yeni verilen bir bilgiye göre de, ülkenin tren filosu da yenilenebilir. İrlanda Demiryolları Kurumu önümüzdeki yakın gelecekte filosuna 600 elektrikli tren eklemek için, ‘İrlanda toplu taşıma tarihindeki en büyük ve en yeşil filo siparişi’ ihale süreci başlatmış durumda.

Ulusal demiryolu operatörü ‘Iarnród Éireann’ (Irish Rail), küresel tren üreticilerinden 10 yıllık bir süre zarfında maksimum 600 adet elektrikli veya batarya ile çalışan tren almayı planladığını açıklamış. Projeye göre bu yeni tren filosu İrlanda Demiryolu Kurumu’nun şu anda varolan DART filosunun yerini büyük ölçüde alacak. Bu filonun vagonlarının 76 tanesinin zaten eski ve değiştirilmek zorunda olduğu açıklanmakta. Fakat değişim süreci sadece vagonları yenilemekle kalmayacak, tren sistemini iddialı bir biçimde dönüştürecek.

‘DART Expansion’ genişleme programı, ‘Project Ireland 2040’ adı verilen 2 milyar Euro’luk bir yatırım planının bir parçası. İlk aşamada demiryolu ağının kapasitesi 300 yeni araç ile genişletilecek. Maynooth, M3 Parkway, Hazelhatch ve Drogheda hatları tamamen elektrikli hale getirilecek. Ayrıca Dublin Bölgesi’nde elektrikli trenlerle birlikte çeşitli altyapı geliştirmeleri de yapılacak. Bu aşamada eğer altyapı çalışmaları yetişmez ise, trenlerin bir kısmının hibrit tiplerden oluşabileceği de verilen bilgiler arasında.

İrlanda’daki tüm demiryolu hatlarının yüzde 80’ine kadar emisyonsuz bir dönüşüm öngörülmekte. İrlanda Demiryolu Kurumu CEO’su Jim Meade şu açıklamayı yapmış: “DART Expansion programı büyük Dublin bölgesinde toplu taşımacılığa devrim yaratacak bir dizi değişimin ilk büyük adımı olarak kabul edilebilir. Bu dönüşüm sayesinde halen varolan ve gelecekte kurulacak komüniteler için daha pratik ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir toplu taşıma seçeneği oluşturmak mümkün olacaktır. Sadece şehir içi veya bölgesel değil, şehirlerarası yolculuklar için de daha büyük kapasiteler söz konusu.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.