btbilgi

Intel 2017’de yenilikçi bir modüler bilgisayar projesi olan ‘Compute Card’ı tanıtmıştı. Bu ürün kredi kartı büyüklüğünde süper ince bir kasa ve içindeki entegre işlemci, bellek, grafik kartı ile depo alanından ibaretti. Karta uyumlu bir dizüstü bilgisayar alıp, sadece Compute Card değiştirilerek kolayca donanımsal yükseltme yapılabilecekti. Intel bu projeye 2019 başlarında son verdi. Fakat modüler bilgisayar fikrinden vazgeçmedi. Şimdi onun yerine NUC Compute Element geliyor.

Intel’in NUC serisi, monitörün arkasına takılabilecek boydaki bir dizi mikro bilgisayardan oluşmakta. Firma NUC Compute Element (NUC Bilgi İşlem Birimi) projesi ile bu mikro bilgisayarların yapısını değiştirmekte. Computex 2019 fuarında bir dizi yenilik gösteren Intel, Compute Element’in tanıtmını da yaptı. Bu modüler kart, özel bir port üzerinden bilgisayarlara, monitörler ve akıllı TV’lere takılabilecek. Aynı Compute Card gibi içinde bir Intel CPU, bellek ve depolama alanına sahip.

Eski Intel Compute Card yerine, yeni NUC Compute ElementPeki bunun eskisinden ne farkı var? Compute Card daha çok son tüketiciye yönelik bir çözüm gibi sunulmuştu. NUC Compute Element ise cihaz üreticileri için kolay bir eklenti çözümü anlamına gelmekte. Mesela dizüstü üreticisi kabuk bir cihaz tasarlayıp, yan veya alt kısmında bu kart için bir bağlantı bulundurabilir. Müşteri varolan model yerine daha güçlü bir cihaz istediği zaman, sadece Compute Element değiştirilip bilgisayar yükseltilebilir.

Intel ayrıca bu yeni donanım formatını kiosklar, akıllı TV’ler ve çeşitli ev aletleri için de planlamış durumda. Tom’s Hardware sitesinde NUC Compute Element’in, Intel’in 15W U Serisi mobil işlemcilerini ve düşük voltajlı Y Serisi işlemcileri destekleyeceği bilgisi verilmekte. Eğer daha fazla performans gerekiyorsa 28W işlemciler bile tasarımda kullanılabilir olacak. Fakat daha yüksek güçlü işlemcilerin devreye sokulması, ancak hedeflenen ana cihazda Compute Element için yeterli soğutma sağlanırsa mümkün. Compute Element’in bazı sürümlerinin kurumsal ortama daha uygun vPro teknolojisini de destekleyeceği aktarılmakta.

NUC Compute Element’i kullanan ilk nesil modüler cihazların 2020’nin ortasından itibaren pazara sunulması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.