btbilgi

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve bugün gözden geçirilmesi gereken önemli konulardan biri küresel enerji harcaması. Veri merkezi servisleri sunan Radore, bu alanda harcanan enerji ile ilgili bir rapora değiniyor. Enerji tasarrufu için veri merkezi sektörüne düşen görevlere dikkat çeken raporda, çevreye doğrudan olumlu katkı sağlanabilmesi için, veri merkezleri açısından en önemli maliyetlerin başında gelen enerji kullanımını azaltmanın gelecek için ne kadar önemli olduğuna değinilmekte.

İsveçli araştırmacı Anders Andrae’nın 2025 öngörülerine göre veri merkezleri dünya çapında elektrik tüketiminde akıllı telefonlar ve TV’leri geride bırakarak yüzde 33 ile en büyük payı alacak. Eğer daha verimli enerji kaynaklarına geçilmezse, veri merkezleri tüm dünya enerjisinin yüzde 20’sini kullanacak. Karbon ayak izi ise küresel değerin yüzde 5.5’ini oluşturacak.

Veri merkezi bileşenlerinin harcadığı enerji ve neden olduğu karbondioksit salınımının çevreci bir bakış açısıyla yönetilmesi, ‘Yeşil BT’ olarak nitelendiriliyor. Yeşil BT konsepti sayesinde atmosfere salınan karbon oranının yüzde 15 azalacağı ve enerji giderlerinde de yüzde 40’a kadar maliyet tasarrufu sağlanabileceği belirtilmekte.

Veri merkezleri tarafından tüketilen enerjinin verimliliğini ölçmek için, bazı kriterler üzerinden değerlendirmeler yapılmakta. Bu alanda kullanılan ‘PUE Değeri’, veri merkezine giren toplam gücün BT ekipmanları tarafından tüketilen güce oranını ifade etmekte. PUE değerinin düşük olması bir veri merkezinin daha yüksek verimle çalıştığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki veri merkezlerinin ortalama PUE değeri 1,85 olarak saptanmış. Radore’nin şu anda yıllık PUE oranı ortalaması ise 1,41 olarak belirtiliyor.

Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda birçok çalışma gerçekleştirdiklerini iafde etmekte. Enerji verimliliği hedeflerine ulaşmak için dünya çapındaki diğer gelişmiş veri merkezleri gibi sanallaştırma teknolojileri, düşük nanometreli işlemciler, yeni nesil veri depolama çözümleri ve tamamen otomasyonla yönetilen iklimlendirme sistemleri kullanılmakta. Çevreci bir bilinçle kurgulanan altyapı ve “Free Cooling” teknolojisi ile, özellikle kış aylarında klima kullanımı minimuma indirilmekte. “Free Cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı esas alıyor. Bu sayede yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.