btbilgi

Mobil bankacılık Truva atları en hızlı gelişen, esnek ve tehlikeli zararlı yazılım türleri arasında yer almakta. Bu yazılımlar genellikle mobil cihaz kullanıcılarının banka hesaplarından para çalmakta kullanılıyor. Ancak bazı durumlarda bu amaçtan sapıp, farklı tür kimlik bilgilerine erişmek için de kullanılabiliyorlar. Zararlı yazılımlar genel olarak yasal birer bankacılık uygulaması gibi görünüyorlar. Kurbanlar gerçek bankacılık uygulamasına girmeye çalıştığında, siber saldırganlar da hesap bilgilerine erişiyor.

Kaspersky Lab’ın 2019’in ilk çeyreğine ait BT tehditleri gelişimi raporunda (IT Threat Evolution Q1 2019) dikkat çeken önemli bulgulardan biri, sahte mobil bankacılık yazılımları aracılığı ile yapılan saldrıların ciddi biçimde artışı. Raporda çeşitli bankacılık Truva atı ailelerinin, yaklaşık 30 bin farklı sürüm üzerinden 312 bin 235 tekil kullanıcıya saldırı düzenlediği aktarılıyor. Bankacılık Truva atları yalnızca sayı olarak değil, tehdit alanındaki oranları bakımından da yükselişte. 2018’in son çeyreğinde mobil bankacılık Truva atları tüm mobil zararlı yazılımların yüzde 1,85’ini oluştururken, 2019’un ilk çeyreğinde bu oran yüzde 3,24’e yükselmiş.

Kullanıcıların karşı karşıya kaldığı zararlı mobil bankacılık yazılımı türlerinden en tehlikelisi ‘Asacub’ olarak belirtiliyor. Asacub’un yeni sürümü, kullanıcılara saldırıda kullanılan tüm bankacılık Truva atlarının yüzde 58,4’ünü teşkil etmiş durumda. Asacub yazılımının ilk olarak 2015 yılında ortaya çıktığı ama siber saldırganların dağıtım şeklini mükemmel hale getirmek için iki yıl uğraştığı bilgisi veriliyor. Zararlı yazılım bu eforlar sayesinde 2018 boyunca günde ortalama 13 bin kullanıcıya saldırarak en büyük tehditlerden birine dönüşmüş. Araştırmacılar Asacub’ın 2019’un ilk çeyreğinde de, günde ortalama 8 bin 200 kullanıcıyı hedef aldığını tespit etmişler.

2019 ilk çeyrek raporunda yer alan diğer tehdit istatistikleri de şu şekilde özetlenmekte:

  • Kaspersky Lab çözümleri dünya genelinde 203 ülkede yer alan 843 milyon 096 bin 461 zararlı saldırıyı tespit edip engellemiş.
  • İnternet antivirüs bileşenleri 113 milyon 640 bin 221 adet benzersiz URL’nin zararlı olduğunu tanımlamış.
  • 243 bin 604 kullanıcının bilgisayarına internet üzerinden erişilmiş ve hırsızlık yapma amacı taşıyan zararlı yazılım bulaştırılmaya çalışılmış.
  • Firmann kendi dosya tarama çözümü toplamda 247 milyon 907 bin 593 adet benzersiz zararlı ve potansiyel olarak istenmeyen nesne tespit etmiş.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.