btbilgi

Video uygulaması TikTok son zamanların en popüler ve listelerde en hızlı yükselen mobil yazılımı. Uygulamanın arkasındaki startup şirket olan ByteDance de bu popüleriteyi kullanmak için ilginç bir yöntem seçmiş durumda. Bir habere göre ByteDance kendi akıllı telefonunu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Financial Times gazetesinin verdiği bilgiye bakılırsa, bu telefon ByteDance’ın sahip olduğu birçok uygulama yüklü şekilde satılacak. İsmi verilmeyen kaynaklar bu uygulamaların TikTok ve haber toplayıcı Jinri Toutiao gibi örneklerden oluştuğunu söylemekte. Ayrıca bazı söylentilere göre henüz yayınlanmamış bir online müzik servisi de telefonda yüklü olacak.

Habere bakılırsa ByteDance CEO’su Zhang Yiming zaten uzun süredir bir akıllı telefon hayalleri kurmaktaymış. Pekin merkezli şirketin 2019 başlarında telefon üreticisi Smartisan ile bir anlaşma yaptığı hatırlatılıyor. ByteDance bu süreçte bir patent portföyü edinmiş ve bazı Smartisan çalışanlarını işe almış. Firmanın iddiası, bu operasyonun eğitim sektörünü hedefleyen bazı çalışmalar için olduğu yönündeymiş. Fakat yeni gelen haberler sayesinde firmanın gerçek planları da açığa kavuşmuş oluyor. Planlanan telefonun tasarımı veya hangi ülkelerde satışa çıkacağı belli değil.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, Bytedance firması Çin’de 2018’de yaşanan reklam harcamalarının yavaşlaması dalgası üzerine ilk kez gelir hedefine ulaşamamış. Bu durumun da şirketin yeni kullanıcılar edinmek için farklı kanallar araması ile sonuçlandığı belirtiliyor. Son birkaç yıldaki büyümenin durma ihtimaline karşı, ByteDance uygun fiyatlı ve servislerle dolu bir akıllı telefon ile pazarda değişik bir biçimde yer almak istiyor olabilir denilmekte.

Yalnız ByteDance kendi akıllı telefonunu üretme fikrini yakalayan ilk yazılım geliştiricisi değil. TechCrunch sitesi, selfie uygulaması geliştiricisi olan Meitu’nun da kendi akıllı telefonunu piyasaya sürmüş olduğunu hatırlatıyor. Bir diğer çok popüler mobil uygulama olan WeChat’in geliştiricisi olan Tencent de 2019’un Mart ayında donanım üreticisi Razer ile bir anlaşma imzalayıp akıllı telefon pazarında daha fazla yer almayı hedefleyenlerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.