btbilgi

Akıllı arabaların trafik sıkışıklığını ve genel olarak trafikte oluşan sorunları büyük ölçüde çözme potansiyeli olduğuna inanılmakta. Fakat trafikte hala dünya çağında çok fazla hayat kaybediliyor ve yenilikçi başka çözmlere de ihtiyacımız olduğu kesin. Sorunların bazıları yaya geçitlerinde ve trafik ışıklarında yaşanmakta. Buradaki akışı kontrol etmek için Avusturya’dan yeni bir çözüm önerisi var.

Avusturya Graz Teknoloji Üniversitesi’nde (TU Graz) bir ekip tarafından geliştirilen yeni sistem, yaya geçitlerindeki akışı akıllı hale getirmek niyetinde. Viyana Belediyesi tarafından istenen bir projenin parçası olan sistem, yaya geçitlerindeki butonları yok etmeye aday. 2020 yılının sonundan başlayarak, Viyana’nın yay geçitlerinden bazılarında geçiş talep butonu kaldırılacak. Onun yerine yayaların geçitten ne zaman geçmek istediğini görsel olarak tespit edecek akıllı kameralar denenecek.

Her bir bilgisayar bağlantılı kamera sokağın 8 x 5 metrelik bir alanını izliyor olacak. Yaya geçidine ve etrafındaki alana bakan akıllı kamera, geçidin tepesindeki ışıklara takılı olacak. Birileri kameranın takip ettiği belirlenmiş alan girdiğinde, özel tasarlanmış yapay zeka algoritmaları yayaların davranışlarını analiz edecek. Derin öğrenme teknikleri ile geliştirilen algoritma, bir saniye içinde yayaların o geçitten geçmek isteyip istemediklerine karar verebiliyor olacak.

Sistem her ne kadar akıllı olsa da, tek başına arabalara kırmızı ışık yakmayacak. Bu sistem mevcut trafik akışını öğrenmek için şehrin akıllı trafik yönetim ağına da bağlı olacak. Araç trafiğinin akışına bakarak, yaya geçiş ışığının ne kadar sürede yeşile çevirebileceğini belirleyecek. Işık yeşil yandığında ise, akıllı kamera tarafından algılanan tüm yayaların güvenle geçmesi için yeterince süre yanık kalacak. Ayrıca eğer sistem birisinin yaya geçidine yaklaştığını görüp sonra vazgeçtiğine karar verirse, yayalara verilecek yeşil ışık talebini de otomatik iptal edecek. Tüm bu işlemler sırasında yayaların video kaydı alınmayacak, yüzleri taranmayacak. Yani o anlamda kişisel güvenliğe zarar da vermiyor.

TU Graz araştırma ekibi üyesi Horst Possegger, “Sistem zorlu bir ortamda, günün her saatinde çalışabilecek ve voltaj dalgalanmalarıyla başa çıkabilecek şekilde geliştirildi” diyor. Sistemin gerçek alan uygulaması ise trafik yönetim şirketi Günther Pichler tarafından gerçekleştirilecek. Akıllı kameraların performansına bağlı olarak, kamera bağlı yaya geçitlerinin artırılması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.