btbilgi

Teknoloji firması Nvidia yapay zekaya (AI) en çok yatırım yapanlardan biri. Ardı ardına çıkardıkları donanım ve sistem ürünleri ile her alanda yapay zekanın gelişmesine katkıda bulunuyorlar. Firmanın en son duyurusu ise, uç noktalarda (edge) yapay zeka uygulamalarını hızlandırmak için yaratılan Nvidia EGX platformu oldu.

Nvidia’nın Tayvan’da düzenlenen Computex 2019 fuarında tanıttığı platform, firmanın AI teknolojilerini Mellanox ve Cisco’nun güvenlik, depolama ve ağ teknolojileri ile birleştiriyor. Bu partner programı sayesinde telekom, üretim, perakende, sağlık ve lojistik gibi dev sektörlerdeki müşteriler kurumsal seviyedeki AI altyapılarını hızla ayağa kaldırabilecekler.

Nvidia firması yapay zeka iş yükleri için giderek artmakta olan hesaplama gereksinimlerini dikkate almış durumda. EGX platformunda bu gereksinim, Jetson Nano kitiyle başlıyor ve saniyede 10 bin’den fazla işlem yapabilen bir Nvidia T4 sunucu rafına ölçeklenebiliyor. Platformun yazılım tarafında ise NVIDIA Edge Stack makine görüşü, konuşma tanıma ve analitik gibi gerçek zamanlı AI servisleri için optimize edilmiş. Ayrıca Kubernetes konteyner uyumluluğu için Red Hat OpenShift de destekleniyor.

Uç nokta yapay zeka çözümleri için Nvidia EGXNvidia’nın Kurumsal ve Uç Bilişim (Enterprise and Edge Computing) Genel Müdürü Bob Pette, resmi açıklamada şu bilgileri veriyor: “Şirketler müşterileri ile etkileşimleri ve tesislerinden elde ettikleri ham verinin, giderek birer okyanusa dönüşmekte olduğunu hissediyorlar. Tüm bu verileri hızlı ve verimli şekilde işleyebilmek için yapay zeka ile geliştirilmiş kararlar almayı mantıklı buluyor. Fakat bunu başarabilmek için de daha güçlü bir hesaplama ortamına ihtiyaç var. Nvidia EGX gibi ölçeklenebilir bir platform, kurumların ister şirket içinde, bulutta veya her ikisinde de ihtiyacı olan sistemleri kolayca kurmalarına imkan tanımakta.”

EGX sunucularını pazara sunma sürecinde firmanın ATOS, Cisco, Dell EMC, Fujitsu, HPE, Inspur ve Lenovo gibi sağlam ortakları bulunuyor. Ayrıca bu sistemler Acer, Cloudian, Hitachi, Supermicro ve Wiwynn gibi IoT (Nesnelerin İnterneti) sistem üreticilerinden de temin edilebilecekler. IoT’deki iş ortakları arasında Microsoft ve AWS de olduğu açıklanmış. Müşteriler hizmetlerini uzaktan AWS IoT Greengrass ve Microsoft Azure IoT Edge üzerinden yönetebilecekler. Sistemi ilk kullanmaya başlayan müşteriler arasında ise BMW’den Foxconn’a kadar 40’dan fazla marka olduğu bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.