btbilgi

Robotlar giderek birbirinden ilginç özellikler kazanmaya başlıyorlar denilebilir. ABD’nin Rhode Island eyaletinde bulunan Brown Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir robota Japonca karakterleri yazma eğitimi vermiş. Bu kadarı bile tek başına çok ciddi bir gelişme iken, robot herkesi şaşırtan bir şey yapmış. Araştırmacıların el yazısı ile yazdıkları kelimelere bakarak, kendi kendine bunları kopyalamaya başlamış. Robotun Hintçe, Yunanca ve İngilizce dahil, sadece el yazısı örneklerine bakarak bunu başardığı aktarılıyor. Dahası, robot kendi kendine bir Mona Lisa el çizimini de kopyalayabilmiş.

El yazısı insanların pek düşünmeden yaptığı şeylerden. Bir insan yazı yazarken kalemi nereye koyacağını, ne kadar ve hangi yönde çizgi çizileceğini çocukluktan öğrenir. Bir harfi yazarken kalemi ne zaman kaldırıp, harfin neresinden çizmeye devam edeceğinizi oturup düşünmezsiniz. Bunu otomatik yaparsınız, fakat hepsinin öğrenilmesi gereklidir. Yani yazmayı yeni öğrenen bir çocuğa basılı bir kelime örneği verip hemen kopyalamasını beklemezsiniz, onun nasıl yazılacağını öğretirsiniz.

El yazısı üzerinden hiç bilmediği kelimeleri çizebilen robot
Solda: İnsan el yazısı Sağda: Robotun kopyası

İşte robotu geliştiren ekip de bunun üzerine çalışıyor. Üniversite geliştirme ekibinden Atsunobu Kotani ve robotik uzmanı Stefanie Tellex sistemi şöyle anlatıyorlar: “Eğitmenler size bir harfi yazmak için hangi şekillerin yapılacağı ve hangi sırada yapılacağına dair minik yönlendirmeler verirler. İşte bizim de robota verdiğimiz algoritma bunu yapmayı öğrenmesini sağlıyor.”

Robotu eğitmek için araştırmacılar ona Japonca karakterler ve bir karakterin çizim bileşenlerinin nasıl çalışması gerektiği hakkında bilgi vermişler. Tellex bununla ilgili, “Robot temel olarak ona sunulan karakter imajındaki piksellere bakıyor. Bir sonraki çizgiye başlamak için kolunu nereye götürmesi ve karakteri kopyalayabilmek için nereye doğru çizmesi gerektiğini öğreniyor” diyor.

Araştırmacılar bundan sonra, sadece Japonca karakterleri yazmayı öğrenmek için programlanmış robotu biraz zorlamaya karar vermişler. Önündeki beyaz tahtaya Hintçe, Tamil dilinde ve Yidişçe “merhaba” yazmışlar. Robot makine görüşü sayesinde bu kelimelerin nasıl yazıldığını takip etmiş ve kelimelerin kopyalarını kendi kendine yazmaya başlamış. Buna İngilizce el yazısı da eklemişler ve robot hepsini gayet güzel tamamlamış.

Denemeler sırasında robotun bulunduğu laboratuarı bir grup ilkokul öğrencisi ziyaret etmiş. Araştırmacılar çocukların titrek ve tutarsız el yazıları ile de deneme yapmayı akıl etmişler. Robot 6 yaşındaki öğrencilerin acemice el yazısı denemelerini bir takip edip tekrarlayabilmiş. Mona Lisa eskizini bile kendi kendine çözüp çizebilen robot, ne yazık ki sağdan sola yazılan dilleri kopyalamada çok başarılı değil denilmekte. Ekip tüm bulgularını ve çalışmanın ayrıntılarını bir bilimsel makalede toparlamış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.