btbilgi

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden AMD, bir duyuru ile yüksek performanslı 7nm teknolojisi üzerine inşa edilmiş yeni işlemci ve grafik ürünlerini tanıttı. PC oyuncularına, bilgisayar meraklılara ve içerik üreticilere performans, özellik ve deneyim konusunda yenilikler sunacak yenilikler arasında yeni ‘Zen 2’ çekirdeği, üçüncü nesil Ryzen masaüstü işlemciler, AMD X570 yonga seti, oyun dünyası için hazırlanan RDNA mimarisi ve RX 5700 serisi oyuncu odaklı grafik kartları ailesi var.

Bunların içinde BT dünyasına en büyük etkiyi sunacak olan şey, üçüncü nesil Ryzen masaüstü işlemcileri. Yeni ‘Zen 2’ çekirdek mimarisi ve AMD X570 yonga tasarımı sayesinde, Ryzen masaüstü işlemciler öncekinden daha fazla performans-kritik arabellek sunabilecek. Buna ek olarak yeni işlemciler en gelişmiş anakartlar, grafik kartları ve depolama teknolojilerini de destekliyor olacaklar. Bu da dünyanın ilk PCIe 4.0’e hazır teknolojisi ile mümkün.

AMD bu seri ile performansta ve en üst tüketici deneyiminde yeni bir standart belirlemeyi amaçlamış. Üçüncü nesil Ryzen’lerin amiral gemisi olan 12 çekirdek/24 thread’e sahip Ryzen 9 3900X işlemcisi, üst seviyede yeni bir kategori sunuyor. Ayrıca Soket AM4’ün performansını daha da öteye taşımak için tasarlanan 8 çekirdekli Ryzen 7 modelleri ve 6 çekirdekli Ryzen 5 modelleri de tanıtıldı.

AMD’nin üçüncü nesil Ryzen masaüstü işlemcileri duyuruldu
Kaynak: AMD

AMD firması bu işlemcileri desteklemek için, bu sene PCIe 3.0’dan yüzde 42 daha yüksek bir depolama performansı gösteren dünyanın ilk PCIe 4.0’e hazır, soket AM4 uyumlu yeni X570 yonga setini tanıttı. PC meraklıları X570 yonga setiyle anakartlarının bant genişliğini PCIe 3.0’ın iki katına çıkartabilecekler. Böylece yüksek performanslı grafik kartları, ağ cihazları ve NVMe sürücülerini kullanmak mümkün olacak. Bu da PC kurulumlarında daha fazla performans ve esneklik anlamına geliyor.

X570 yonga seti için AMD tarihindeki en geniş ekosistem hazırlığı yapılmakta. Yeni yonga setini ASRock, ASUS, Colorful, Gigabyte, MSI gibi büyük markalar 50’nin üzerinde yeni anakartla pazarda destekliyor olacaklar. Aralarında Galaxy, Gigabyte ve Phison’un da bulunduğu ortaklar ise PCIe 4.0 depolama çözümleri konusunda ürünler çıkartmaya hazırlanıyorlar.

Buna ek olarak Acer, ASUS, CyberPowerPC, HP, Lenovo ve MAINGEAR gibi büyük OEM ve sistem entegratörleri de önümüzdeki aylarda üçüncü nesil AMD Ryzen işlemcilerini baz alan oyuncu masaüstü sistemleriyle bu yeni platformlara olan desteklerini gösterecekler. Yeni masaüstü işlemcilerinin tüm dünyada 7 Temmuz 2019’da satışa sunulması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.