btbilgi

Dijital asistan savaşları kızışarak büyüyor. Özelikle de Amazon’un Alexa’sı ve Google’ın Assistant sistemleri her sene yeni bir cihazda kendine yer bularak yayılmakta. 2018 yılında teknoloji devlerinden LG ThinQ serisi yapay zeka özellikli televizyonlarında Google Assistant’ı devreye sokmuştu. Şimdi de 2019 model ThinQ TV serisine Amazon Alexa ekleniyor.

Alexa uygulamasının dahil edildiği LG TV setlerinde ayrı bir harici cihaza ihtiyaç duymadan çeşitli işlemler yapmak mümkün. Ağa bağlı TV aracılığı ile popüler dijital asistana soru sorulabilir veya akıllı ev ürünleri kontrol edilebilir. Alexa’nın halen 90 binden fazla yeteneği bulunmakta. LG’nin 2019 model televizyonlarındaki gelişmiş LG ThinQ Yapay Zeka konuşma tanıma teknolojisi sayesinde, Alexa yüzlerce sesli komutu anlayabiliyor. Böylece her zamankinden daha karmaşıklık talepleri yerine getirebilmesi mümkün.

TV üzerinden yapılabileceklere verilen örnekler arasında, Alexa Rutinleri’nin kullanımı var. Mesela trafik bilgisi, hava durumu ve günün ajandası gibi bilgilere, basitçe “Alexa, sabaha başla” denilerek ulaşılabilir. Ayrıca bir müzik parçası seçme veya sesli kitaplar oynatma söz konusu. LG akıllı TV kullanıcılarının ilerleyen dönemde sunulacak sesli servis güncellemelerini ve diğer yeni özellikleri de almaya devam edecekleri bilgisi verilmiş.

Amazon Alexa asistanı LG’nin yeni AI ThinQ TV setlerindeLG’nin 2019 model OLED ve bazı NanoCell TV’lerine yeni bir başka özellik daha geliyor. Yıl ortasında sunulması beklenen bir güncelleme ile belli TV setleri AirPlay 2 ve HomeKit desteği de alacaklar. AirPlay 2 desteği kullanıcıların Apple TV’den, farklı video uygulamalarından veya uyumlu LG TV’lerinden bir Apple cihazına erişim sağlamalarını kolaylaştırıyor. Bu erişim üzerinden video izlenebilir, fotoğraflar görüntülenebilir ve müzik dinlenebilir. Kullanıcılar Apple HomeKit ile Home uygulamasını veya Siri’yi kullanarak, uyumlu LG TV’lerini kontrol de edebilecekler.

LG Mobil İletişim ve Ev Eğlence Sistemleri Başkanı Brian Kwon, yeni özelliklerle ilgili olarak “Alexa desteğinin eklenmesi, LG’nin müşterilerinin hayatını basitleştirme eğiliminin bir başka örneği. Farklı ve kullanışlı yapay zeka hizmetleri ve özellikleriyle kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye devam edeceğiz” açıklamasını yapıyor.

Amazon Alexa desteği ilk  olarak aralarında Avusturya, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, İspanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 14 ülkede devreye alınacak. Mayıs ayı sona ermeden ABD’deki LG TV sahipleri ile başlayan güncellemenin, önümüzdeki haftalarda Avrupa ve Asya’daki kullanıcılar için de aktif olacağı belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.