btbilgi

İlk kurulan 5G ağları başta ABD, Güney Kore ve Avrupa pazarlarında yavaş yavaş devreye girmeye başladı. Tüketiciler ise Galaxy S10 5G ve OnePlus 5G gibi yeni akıllı telefon modellerini merakla bekliyorlar. Herkes yeni altyapılar ile beraber gelecek sıradışı servisleri ve daha da hızlı genişbant internet servisini bekliyor. Yakın gelecekte 5G teknolojisini kullanacak bir diğer ürün gamı ise, her zaman açık olan 5G bağlantısıyla gelen ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar. Bu konudaki en heyecan verici cihazlardan birini Lenovo ve Qualcomm sunacak.

Computex 2019 fuarında Lenovo ile birlikte ortak duyuru yapan Qualcomm, dünyanın ilk 5G entegre dizüstü Windows 10 bilgisayarını açıkladı. 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen cihaz, şimdilik “Project Limitless” (Sınırsız Projesi) diye anılıyor. Bu bilgisayar Qualcomm’un en yeni Windows platformu olan ‘Snapdragon 8cx’i barındırmakta. Bu platformda 7nm teknolojisi ile üretilmiş bir işlemcinin yanı sıra, entegre bir 5G modem bulunuyor. 8cx platformunun, birkaç yıl önce Snapdragon 835 ile başlayan Windows 10 cihazları serisinin en yenilerine imza atması hedeflenmekte.

Lenovo ve Qualcomm tarafından tasarlanan cihazın ayrıntıları henüz açıklanmadı. Ancak cihazın teorikte 5G bağlantıya ek olarak 4G hızında 2.5 Gbps’ye kadar çıkan gigabit LTE bağlantıya da sahip olacağı tahmin edilmekte. Bunun dışında dikkat çekici özelliklerinin arasında, cihazı birden fazla gün çalıştırmaya yetecek bir batarya teknolojisi de olacak.

Yukarıdaki videoda ‘xda-developers’ sitesinde sunulan bir dizüstü bilgisayar demosu videosu yer almakta. Videodaki cihaz Snapdragon 8cx platformu tarafından desteklenen bir Windows 10 ARM dizüstü bilgisayar. Burada yapılan testler, Computex fuarında kontrollü bir ortamdaki 6 GHz altındaki 5G hız denemeleri. Project Limitless bilgisayar pazara sunulduğunda bu veri indirme hızlarının elde edilebileceğine dair umutlar yüksek. Cihazın Lenovo’nun üreteceği Windows 10 5G PC’si için bir prototip mi, yoksa sadece fuar için yapılmış bir referans cihaz mı olduğu ise belirtilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.