btbilgi

Diş hijyeninin en büyük sorunlarından biri plak tabakası. Plak tabakası denilen şey, biz yemek yedikçe dişlerin üzerinde kalan birikintilerin bir katmana dönüşmesi durumu. Bu tabaka proteinler, şeker ve bunların birikmesi sonucu toplanan bakterilerden oluşmakta. Bu tabakanın kalıcı hale gelmesi hem diş sarılığına hem de ağız kokusuna yol açabilmekte. Kalıntılarda barınan bakteriler ise dişleri çürütüp, diş eti iltihabına sebep oluyor.

Normalde insanlar dişlerini düzenli şekilde fırçalayıp diş ipi kullandıkları zaman, plak tabakasının oluşumu engellenebiliyor. Ama yine de herkesin dilerin ulaşması zor kısımlar var. Bu da tabakanın gizli köşelerde yayılmasına meydan vermekte. Dişlerine en iyi bakan, yılda iki kez doktora görünen kişilerde bile bu söz konusu. Peki ne yapılabilir? Bir grup araştırmacı dişlere mikro robotlar yerleştirip, temizliği onlara yaptırmayı planlıyorlar.

Bir çeşit ‘biyofilm’ olarak tanımlanan plak tabakasına karşı, Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları bir çalışma yapıyorlar. Geliştirdikleri tekniğe pratik şekilde “mikroskobik robotik temizlik ekibi” denilebilir. Bunlar aslında katalitik antimikrobiyal robotlar (kısaca CAR) ve biyofilmlere bağlanıp içindeki bakterileri öldürebiliyorlar. Bunu da biyofilmde kimyasal bir reaksiyon başlatan, demiroksit içeren nanopartiküller aracılığı ile yapıyorlar. Mikro robotların diş üzerindeki hareketi ise dışarıdan manyetik bir alan sayesinde kontrol ediliyor.

Araştırma ekibi iki tip robot sistemi tasarlamış. Birincisi yüzeyleri temizlemek için nanoparçacık çözeltisi kullanmakta. Diğeri ise dar alanlara girebilmesi için üç boyutlu kalıplarla üretilmekte. İlk türden robotlar geniş alanları temizleyebiliyor veya belirli yerleri kesin olarak hedefleyebiliyor. Üç boyutlu kalıplamadan çıkan özel robotlar ise daha zor alanlara inmek için tasarlanmakta. Bu robotların, insan dişinin ulaşılması en zor kısımlarından biri olan ve kök kanallarını birbirine bağlayan ince tüplerden bile biyofilm temizleyebildiği aktarılmış.

Bu yenilikçi diş bakım tekniği ‘Science Robotics’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış. Gelecekteki kullanım alanları ise dişlerle sınırlı kalmayabilir denilmekte. Mesela benzer teknikle üretilmiş robotlar çok ince su borularında veya kılcal kan damarlarında temizlik için de kullanılabilir. Ayrıca araştırmacılar bu türden robotların, yaşadığımız antibiyotik sonrası çağda ilaca dirençli biyofilmleri yok etmenin de etkili bir yolu olabileceğine inanıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.