btbilgi

Uçan dron araçları bu aralar epey popüler. Çok çeşitli boylarda ve büyüklüklerde örnekler bulmak mümkün. Ayrıca son zamanlarda birden fazla forma sahip, dönüşebilen ilginç araçlar da görmeye başladık. İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nde geliştirilen FStar da bunlardan biri. Bu araç normal bir helikopter dron gibi uçabiliyor ve zemine indikten sonra itici kollarını tekerleklere çevirerek yerde hareket etmeye devam edebiliyor.

FStar kelimesi ‘flying sprawl-tuned autonomous robot‘ kavramının kısaltılmış hali. Bu hibrit araç drone formundayken yukarı aşağı doğru havalanıp kalkabilir ve havada herhangi bir yönde hareket etmek için dört yatay pervane setini kullanır. Aynı zamanda itici kollarına takılı dört elektrik motoruna bağlı çalışan dört de tekerleği bulunmakta. Araç yere inerken bu kollar aşağıya doğru küçük bir dönüş yapmakta. Sonuçta dron kolların ucundaki tekerleklerin üzerine iniyor ve dronun gövdesini yerden kaldıryor. Daha da ötesinde, bu tekerlekler aracın saniyede 2,6 metre hızla bir robot araba gibi hareket etmesini sağlamakta.

FStar dron bu kolların gövdeden çıktıkları açıyı 55 dereceye kadar ayarlama kabiliyetine sahip. Böylece yerde giderken bir arabanın altından geçmesi gerekirse, gövdesini istediği biçimde yükseltip alçaltabiliyor. Bu beceriler FStar’ı çeşitli senaryolarda kullanmaya uygun hale getirmekte. 20 dakikalık çalışma süresi sayesinde, arama kurtarma çalışmalarında sıradışı senaryolarda işe yarayabilir. Gideceği ana bölgeye uçarak varıp, molozların altına tekerlekleri ile girebilir.

400 gramlık taşıma kapasitesi ile de ulaşması zorlu noktalara küçük paketler götürmesi mümkün. Hibrit araç bunun dışında tarım, temizlik, lojistik ve bakım gibi başka alanlarda da çeşitli görevler yapabilme potansiyeline sahip. FStar’ı tasarlayan araştırmacılar, aracın farklı işlere uyacak farklı donanımlı versiyonlarını da üretmeyi planlıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.