btbilgi

Bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi duran trenlerin tasarlanması ve kullanılmasında iddialı tek ülke Japonya değil. Çin de süper hızlı trenler konusunda onlardan geri kalmamaya kararlı. Bu iki ülke özellikle maglev (magnetic levitation) denilen ileri teknoloji ürünü trenlerde kapışıyorlar. Bu hafta yapılan bir duyuru ile, Çin devletine ait ‘China Railway Rolling Stock Corporation’ (CRRC) firması, ülkedeki seyahat zamanlarını büyük ölçüde azaltabilecek yeni bir yüksek hızlı manyetik havalanma treni için prototipini gösterdi.

China Daily sitesinin yayımladığı habere göre CRCC Qingdao’nun genel müdür yardımcısı Ding Sansan şu açıklamayı yapıyor: “Prototip modelde statik manyetik havalanma sağlandı. Tren şu anda ideal bir durumda. Yüksek hızlı maglev trenleri için bir test merkezi ve bir de deneme üretim merkezi inşa ediyoruz. Bu tesislerin yılın ikinci yarısında faaliyete geçmelerini planladık”. İlk mühendislik prototipinin 2020’de ve ilk üretim örneğinin de 2021’de son testler için sahaya çıkması hedeflenmekte.

Maglev trenler raylar üzerinde ilerlemek için tekerlek kullanmıyor. Onun yerine tüm tren manyetik bir hava yastığı üzerinde havada durmakta. Bu teknoloji sayesinde sürtünmeyi azaltılıyor ve bu trenler geleneksel trenlere göre mümkün olmayan hızlara çıkabiliyorlar. Şangay’da şu anda faaliyette olan bir maglevin en yüksek hızı saatte 430 kilometredir. Yeni tasarlanmış trenin ise saatte 600 kilometre hıza kadar çıkabileceği bilgisi veriliyor.

Çin’in arası epey uzak şehirleri açısından seyahat sürelerinin düşürülmesi çok önemli. South China Morning Post sitesinin verdiği bilgiye göre normalde Pekin ve Şangay arasındaki mesafe, yolculuğa hazırlık süresi de dahil olmak üzere uçakla yaklaşık dört buçuk saat sürmekte. Aynı mesafe yüksek hızlı demiryolu ile yaklaşık beş buçuk saat sürüyor. Yeni maglev treni ile mesafeyi sadece üç buçuk saatte katetmek mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.