btbilgi

Elon Musk’ın uzay havacılığı firması SpaceX, en iddialı projelerinden birinde önemli bir adım attı. Starlink adı verilen proje, yörüngeye yollanacak mini haberleşme uyduları aracılığıyla kırsal alanlarda genişbant internet sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında toplamda 12 bin adet Starlink uydusu, yeryüzüne 1 Gbps hızında internet erişimi sağlayacak. Firma uydu serisinin tamamının 2020’lerin ikinci yarısında devreye alınmış olmasını planlamış.

ABD haberleşme düzenleme kurumu FCC (Federal Communications Commission), 2018 yılının Mart ayında ilk partideki 4 bin 425 uyduyu yollamak için izin vermişti. Ardından geri kalan 7 bin’den fazla uyduyu da düşük yörüngeye (yaklaşık 340 kilometre yukarıda) göndermek için izin çıktı. Fakat FCC’nin SpaceX’den bir talebi var. Uydu filosunun yarısının Mart 2024’e kadar gönderilmiş olmasını istiyorlar. Firma da şimdi bu süreci başlatmak için ilk 60 uyduyu bir roketle yörüngeye yolladı.

Uyduların fırlatılmasında daha önce birkaç gecikme yaşanmıştı, fakat sonunda bir Falcon 9 roketi ilk Starlink uydularını taşıyarak başarı ile havalandı. Bu uydular dünya yüzeyinden 500 km uzaklıktaki bir yörüngede faaliyete geçecekler. Bu uydu paketi, firmanın Falcon 9 roketnin taşımayı başardığı en büyük ağırlık olarak da tarihe geçti (yaklaşık 13 bin 607 kilogram).

Starlink uydularının her biri 227 kilogram ağırlığında. SpaceX onları öyle bir tasarlamış ki, fırlatma için üst üste istiflenmeleri mümkün olabiliyor. Uydular istiflenebilmeleri için yatay bir panel şekline sahipler. Her uyduda birden fazla yüksek verimli anten ve güç için bir güneş enerjisi paneli bulunmakta. Yine de bu partideki uydular, tasarlanan birçok gelişmiş özelliğe de sahip değiller. Mesela uyduların birbirleri ile konuşabilmelerini sağlayan beceriler, son versiyon uydularda bulunacak. Şimdi fırlatılan uydular sadece yerdeki merkezle iletişim kurup, verilen emirlere göre hareket edebilecekler.

SpaceX uydudan genişbant internet servisi vermek isteyen tek şirket değil. OneWeb, Amazon, Telesat, Blue Origin ve LeoSat gibi başka şirketler de benzer servisler sağlamanın peşindeler. Hepsinin planlarında çok sayıda düşük yörünge (Low Earth Orbit – LEO) uydusu kullanmak var. İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi olan OneWeb ilk aşamda 6 uyduyu yörüngeye yolladı bile. Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin ise toplamda 3 bin’den fazla uydudan oluşan bir ağ kurmak istiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.