btbilgi

Servis dünyası dijitalleşmenin eşiğinde. Dijitalleşmeyi iyi anlayıp, fırsata çeviren firmalar bunun avantajlarını çok hızlı şekilde yaşamaya başlayacaklar. Bosch firması bir raporunda, satış hizmetleri sektöründe yaşamakta olduğumuz değişimleri aşağıdaki şekilde özetlemekte:

Hizmetler dijitalleşiyor

Eskiden bilgiye ulaşmak zordu ve teknik personeller birçok şeyi aklında tutmak ya da yanında taşımak zorunda kalıyordu. İnternet sayesinde artık bilgiye çok kolay ulaşılabiliyor. Mobilite seçenekleri arttı, organizasyonlar sahadaki ekiplerini görüntüleyip iş dağılımlarını çok daha efektif bir şekilde yapabiliyor. Kağıda bağımlılık da gittikçe ortadan kalkıyor. Teknisyenler dünyanın neresinde olursa olsun, sahadayken istedikleri anda konunun uzmanlarından uzaktan canlı destek alabiliyorlar.

Yenilikçi iş modelleri geliyor

Alışılagelmiş iş modelleri, dijitalleşme çağında başka bir iş modeli tarafından çok kısa zamanda yok edilebiliyor. Dünyaca ünlü firmalar hiç bilmedikleri iş alanlarına girip, sadece kullanıcıları ve hizmeti birleştirip iş akışlarını değiştirebiliyor. Kullanıcılar çözdükleri bir sorunu ya da problemlerini herhangi bir filtre olmaksızın, internet vasıtasıyla milyonlarca insana ulaştırabiliyor ve marka imajını bir anda yıkabiliyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarı

IoT uygulamalarıdahilinde, akıllı ev uygulamalarından sonra akıllı şehirler de konuşulmaya başladı. Hatta bazı ülkeler şehirlerini akıllı hale getirmek yerine, sıfırdan akıllı şehir inşa etme çalışmalarına başladı. Gelecek 20 yıl içinde birçok yeni mesleğin ortaya çıkacağı konuşuluyor. Veri Toplama ve Analiz Mühendisliği, Data Madenciliği, Güvenlik ve Kişisel Veri Gizliliği gibi meslekler şimdiden gelecek vaat eden işler haline geldi.

Üç boyutlu yazıcı teknolojileri

3D yazıcılar sağlık, inşaat ve lojistik sektörüne etki etmeye başladı bile. Şimdiden en küçük parçalardan, muazzam boyuttaki ürünlere kadar birçok şeyin 3D yazıcı ile üretilmeye başlandığını görebilirsiniz. Artık kargodan bir parça beklemek yerine 3D yazıcıyla parçayı üretip hızlıca işimizi halletmemiz mümkün.

Yapay zekanın gelişimi

Sabit işler yapan robotlar yerini yavaş yavaş akıllı ve öğrenebilen robotlara bırakıyor. Servis sektöründe; müşteriye 24 saat hizmet veren dijital asistanlar, müşteriye proaktif hatırlatmalar yapan, randevu veren, sistemdeki verileri analiz edip raporlar sunan yapay zeka robotları hizmet kalitesini çok daha yukarı taşımaya hazırlanıyor.

Sanal ve akıllı gözlükler

Müşteriler satın alacakları sistemi artık sanal ortamda görüp kullanabilecek. Teknisyenler veya satış personelleri, eğitimlerini sanal ortamdan alabilecek ve böylece cihazları yakından test etme imkânı bulacaklar. Servis dünyasında, akıllı gözlükler sayesinde uzman kişiler, bir sorunu ya da montajı, bu konuda hiç uzmanlığı bulunmayan kişileri yönlendirerek yaptırabilecekler. Böylece dünyanın her alanına uzaktan bağlantı ile hizmet satışı mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.