btbilgi

Modern televizyonların hepsi üstün görüntüler sunan OLED veya QLED ekran teknolojilerine sahip. Görüntüler her zamankinden daha gerçekçi, renkler daha güzel ve doğal. İster oyun oynayın, isterseniz de en sevdiğiniz spor karşılaşmasını izleyin. Artık yüksek hızda aktarım yapabilen video çevrim teknikleri ile takılma veya bozulma yaşanmıyor. Ama ilk plazma TV zamanlarından beri televizyonların bir sorunu var ki, şimdiye kadar kalıcı şekilde çözülememişti. Buna ‘ekran yanması’ (burn in) denilmekte.

Ekran yanması denilen duruma bazen “görüntü yapışması” da denir. Bu durum genellikle aynı görüntünün ya da manzaranın uzun süre ekranda kalması sonucunda yaşanıyor. Ekran yanması bazen kendi kendine düzeliyor ama kimi zaman da kalıcı bir kusur olarak varlığını sürdürüyor. Bu da televizyon izleme deneyimini olumsuz etkileyen faktörlerden biri.

Samsung QLED TV’lerde ekran yanması sorununa sonTeknoloji devi Samsung bu konuya bir nokta koymayı başarmış durumda. Samsung QLED serisi televizyonların ekran yanması sorununu tümden ortadan kaldırmış olduğu bilgisi verilmekte. Firma ürünlerine o kadar güveniyor ki, 10 yıl ekran yanmasına karşı garanti de veriyor. Yalnız bu garantinin geleneksel TV izleme koşullarında meydana gelen ekran yanmasıyla sınırlı olduğu hatırlatılmakta. Yani ticari amaçlı kullanılan QLED TV’lerde oluşması mümkün ekran yanmaları, yoğun kullanım yüzünden kapsam dışı tutuluyor.

QLED TV’lerin ekranlarının dayanıklılığının sırrı, Samsung’un inorganik kuantum noktalarını (Quantum Dots) kullanmasında gizli. Her biri tekil olarak kontrol edilen ve farklı yaşam sürelerine sahip olan organik pikselleri bir araya getiren diğer teknolojilerden farklı olarak, kuuantum noktaları zaman içinde kalite kaybına neden olmuyor. Bu özellik QLED televizyonların her defasında sunduğu en yüksek görüntü kalitesinin güvencesini oluşturmakta.

Firma bu alanda önemli bir çalışmaya imza atmış ve günümüzün TV teknolojilerinin hala süregelen aksaklıklarından birini daha ortadan kaldırmayı hedeflemiş. Burada asıl amaç televizyon izleme deneyimini benzersiz kılmak. Söz konusu isterse grafik yoğunluğu yüksek oyunlar oynamak olsun, isterse saatlerce izlenecek diziler olsun; Samsung’un QLED televizyonları uzun yıllar görüntü kalitesini koruyacak bir seviye yakalamak için üretilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.