btbilgi

Eğer bilgisayarınıza virüs, Truva atı veya kötü niyetli bir yazılım bulaştığını farkederseniz, onu temizlersiniz. En kötü ihtimalle de bilgisayarı formatlayıp yeniden işletim sistemi kurarsınız ve hayatınıza devam edersiniz. Fakat asla yapmamanız gereken şey, tarih boyunca küresel bilgisayar sistemlerine en çok zarar vermiş virüsleri bilgisayarınızda biriktirmektir. Yine de eğer isterseniz 1,2 milyon dolarlık bir teklif vererek, bunların hepsini barındıran özel bir dizüstü bilgisayar edinmeniz mümkün.

Bu 2008 model Samsung NC-10 Blue Netbook dizüstü bilgisayar ve içindeki ölümcül kötü niyetli yazılımlar koleksiyonu, Çinli internet sanatçısı Guo O Dong tarafından gerçekleştirilmiş. Sanatçı projede teknik uzmanlık sağlayan sibergüvenlik şirketi Deep Instinct ile ortaklaşa çalışmış. Ortaya çıkan şey “The Persistence of Chaos” (Kaosun Kalıcılığı) başlıklı bir sanat projesi. Deep Instinct firması projenin etrafa virüs bulaşmadan, güvenli bir ortamda tamamlanmasını sağlamaktan sorumluymuş.

Vice sitesinin yaptığı söyleşide, Dong bu projeyi bir nevi “tarihsel tehditler kataloğu” olarak tanımlamakta: “Kötü niyetli yazılımlar, internet’in monitörünüzden çıkıp sizi ısırması durumunun en somut örneklerinden biri. Bu yazılım parçaları tek başlarına çok soyut görünüyorlar. Komik ve ürkütücü isimlere sahipler. Neredeyse sahte olduklarını bile zannedebilirsiniz. Fakat bana göre web’in ve gerçek dünyanın çok da farklı alanlar olmadığını vurguluyorlar.”

Dizüstü bilgisayarda 6 ölümcül virüs var: ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila ve BlackEnergy. Bunların hepsi beraber dünya çapında 95 milyar dolardan fazla hasara yol açtılar. Bu yazılımlar aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya saldırıldı. Bankalar, şirketler ve devlet kurumları hedef alındı. Ama en azından bu dizüstü bilgisayardaki örnekleri zarar verecek durumda değiller. Dizüstü bilgisayar izole edilmiş ve dışarıya bağlantıları tamamen kapatılmış. Yani internete veya hiç bir ağa bağlanamaz.

Bu haber yazılırken bilgisayarın satışı için açık artırmada 3 günden biraz fazla vakit vardı. Açık artırma sona erdiğinde, bilgisayar yeni sahibine teslim edilmeden önce de tüm dışarıya bağlantı noktalarının tamamen devre dışı bırakıldığına emin olunacak. Ayrıca alınan bütün önlemlere rağmen bu sanat projesi hala potansiyel bir güvenlik tehlikesi oluşturmakta. Açık artırma devam ederken, bilgisayarı resmi web sitesindeki canlı yayında çalışırken görebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.