btbilgi

Çok seyahat edenler için, havalimanlarında her daim pratik kablosuz internet servisleri ve USB şarj istasyonları mevcut. Daha önce herkese açık olan kablosuz internet servislerinin yarattığı problemlerden bahsetmiştik. Bu kablosuz ağlar, siber suçluların kullanıcıların bilgisayarlarına sızması için tehlike dolu birer fırsat durumunda. Benzer bir durum havaalanlarındaki kullanışlı USB şarj istasyonları için de geçerli. Siber suçlular telefonlara veya bilgisayarlara kötü niyetli yazılım yüklemek veya bilginiz olmadan veri çalmak için bu USB bağlantılarını kullanabiliyorlar.

IBM firmasının hazırladığı 2019 X-Force Tehdit İstihbarat Endeksi (2019 IBM X-Force Threat Intelligence Index) raporu, ulaştırma endüstrisinin siber suçlular için öncelikli bir hedef haline geldiğini söylüyor. Rapora göre ulaştırma, en fazla siber saldırıya uğrayan ikinci sektör durumunda. Halbuki 2017 yılında siber suçluların saldırı tercihleri arasında onuncu sıradaymış. 2018 Ocak ayından beri ulaşım ve taşıma endüstrisi şirketlerinden 566 milyondan fazla kullanıcı kaydı ya sızdırılmış veya çalınmış.

IBM Security X-Force Tehdit İstihbaratı bölümünün Başkan Yardımcısı Caleb Barlow, özellikle havalimanlarındaki USB şarj istasyonlarının ne büyük bir tehlike barındırdığı ile ilgili bilgiler vermiş: “Herkese açık bir USB portuna bir cihaz takmak, yolun kenarında bir diş fırçası bulmaya ve ağzınıza sokmaya benzetilebilir. O fırçanın nerelere girip çıktığı hakkında hiçbir fikriniz olamaz”.

Barlow, USB bağlantı noktalarının aynı anda veri iletebileceğini hatırlatıyor ve kötü niyetli kişilerin bunları modifiye ederek veri çalmak amacıyla kullanabileceğini söylüyor. Raporda buna karşı özellikle normal şarj cihazınızı yanınıza almanız ve duvardaki prize takmanız önerilmekte. Alternatif olarak da, telefonu şarj etmek için taşınabilir bir yedek batarya kullanılması önemle tavsiye edilmekte.

Barlow ayrıca havalimanlarında geride bırakılmış veya unutulmuş aksesuarların kullanılmamasını da önermekte: “Diyelim ki ben kötü niyetli bir siber saldırganım. Havaalanındaki USB şarj istasyonunu söküp modifiye etmek pek kolay olmayabilir. Fakat ortalığa bir şark kablosuz bırakmak kolay. Eğer ortalıkta bir Apple şarj kablosu görüyorsanız, bunu kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat bu kordonun içinde kötü amaçlı yazılım dağıtan özel bir çip bulunabiliyor. Kablo telefonunuzu şarj ediyor ama aynı zamanda ona zararlı yazılım da yüklüyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.