btbilgi

WhatsApp uygulaması akıllı telefonlara geldiğinden beri, yılda en az bir kere şu söylentiyi duyarsınız: “WhatsApp paralı olacak! Eski üyelerden de para alınacakmış!”. Şimdiye kadar WhatsApp paralı hale gelmedi. Fakat Facebook tarafından 2014 yılında 19 milyar dolara satın alındı. Peki Facebook neden çok az para kazanan bir mesajlaşma platformuna bu kadar para ödedi ve ele geçirdi? Çünkü uygulama o dönemde diğer tüm benzer mesajlaşma rakipleri arasından sıyrılmıştı ve inanılmaz popüler hale gelmişti. Facebook burada bir ışık görmüş olmalı.

İlginçtir ki Facebook’un satın almasından sonra da platformda reklam görmedik. Ama bu gidişatın sonu gelmiş durumda. Büyük ihtimalle 2020 yılında artık WhatsApp’da reklam izlemeye başlayacağız. Facebook’un verdiği resmi bilgiye göre reklamlar uygulamanın direk ana sayfasında veya mesaj sayfalarında yer almayacak. Onun yerine platformun ‘Instagram Stories’e benzeyen ‘Status’ bölümünde bulunabilecek.

Uygulamanın halen 1,2 milyar abonesi bulunuyor ve Facebook da bu devasa reklam pazarından sonunda faydalanma zamanının geldiğine inanıyor olsa gerek. Platformun tek gelir kaynağı kurumsal müşterileri. Ama WhatsApp Status içinde yayımlanacak reklamlar bunu değiştirebilir. Bu reklamlar çok çeşitli şekillerde görülebilecek. Metin bazlı, görsel şeklinde veya video olabilecekler. Facebook bu değişikliği ‘Facebook Marketing Summit’ etkinliğinde duyurduğu için kesinlik kazandığı söylenebilir.

Duyurulan diğer yenilikler ise, reklamverenlere kullanıcıları Facebook ve Instagram’dan WhatsApp’a yönlendirme fırsatları sunmakta. Mesela Facebook veya Instagram’daki sponsorlu bir paylaşıma dokununca, ürünü satın almak veya bilgi sahibi olmak için bir WhatsApp sohbetine yönlendirilebilirsiniz. Facebook ayrıca ‘WhatsApp for Business’ müşterileri için daha zengin mesajlaşma formatı seçenekleri ve ürün kataloğunun mevcut Facebook Business Manager kataloğuna entegrasyonunu da mümkün kılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.