btbilgi

Evlerin en çok yer kaplayan mobilyalarından biri kanepeler. Çeşitli boy ve büyüklükte oldukları için, taşınırken de epey sorun çıkartabiliyorlar. IKEA tarzı pratik mobilya inşa sistemine kafa yoran Boston’lu tasarımcı karı koca Mohamed Kamal ve Reham Khalifa ilginç bir projeye imza atmış. ‘Elephant In A Box’ isimli yeni nesil kanepe sistemi kompakt bir kutuda geliyor ve montajı sadece beş dakika sürüyor. Kanepenin küçük bir boyda taşınabilmesinin sırrı ise, içinde barındırdığı petek teknolojisi.

İkili ABD’de insanların evlerinden taşınırken çoğu zaman büyük boy kanepelerini götürmemeyi tercih ettiklerini farketmiş. Sokaklarda terkedilmiş kanepeler gördükçe de akıllarına böyle bir fikir gelmiş. Elephant In A Box tasarımı peteklerin esnek yapısından yola çıkarak, katlanarak muhafaza edilebilen bir mobilya ortaya çıkartmış durumda. Kanepe kapalı durumdayken 70 cm x 98 cm x 46 cm ölçülerinde kolayca taşınabilir bir kutuya sıkıştırılabiliyor. Ağırlığı ise 45 kilogram kadar. Bu kutu UPS posta servisi yoluyla gönderilecek veya küçük bir arabaya sığacak kadar küçük.

Açıldığında ve montajı bittiğinde ise 222 cm x 97.5 cm x 91.5 cm boyutlarına büyüyor. Üç farklı renkte satın alınabiliyor ve istenirse yanında bir de ek minder almak mümkün. Montajında hiç bir alete veya vidaya ihtiyaç yok. Tasarımcıları montaj/demontaj işlemlerini beş dakikadan kısa sürede yapabildiklerini söylüyorlar. Kurulduğu kadar kolay kapatılabildiği için de, taşınırken çok yer kaplamıyor ve sokağa terkedilmesine de gerek kalmıyor.

Elephant In A Box ürününde kullanılan petek yapısı havacılık endüstrisinde de sıkça gördüğümüz bir şey. Bu şekil roket tasarımında, jet uçaklarında, helikopterlerde ve otomobillerde de kullanılmakta. Petek yapısı hem esnek hem de dayanıklı olduğu için katlandığı ve açıldığı zaman orijinal şekli bozulmuyor. Üretiminde doğal kaynaklı selüloz elyaf levhalar kullanılmış ve ortaya çıkan altıgen şekilli hücreler kendi ağırlığının 400 katını kaldırmasını sağlıyor. Prototip test sonuçları, kanepenin 862 kilogramlık ağırlığı destekleyebildiğini göstermekte.

Kanepe henüz piyasada değil. Fakat tanıtımı ve ilk üretim için kaynak sağlamak amacıyla bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası açılmış. Piyasaya çıktığı zaman fiyatının 890 dolar civarında olması bekleniyor ama kampanya süresince 499 dolara önsipariş edilebilmekte. Kanepenin ilk örneklerinin Eylül 2019’da bağışçılara yollanması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.