btbilgi

Giyilebilir teknolojilerin en dikkat çekici yanı, elektronikle donatılmış kumaşlar denilebilir. Bu kumaşlar çeşitli algılama ve işlem yetenekleri ile donatılmış, kullanıcılardan gerçek zamanlı veri toplamayı sağlayan yenilikler barındırıyor. Bu türden etkileşimli platformlar sayesinde sağlık ve moda başta olmak üzere çok çeşitli uygulamalara kapı açmak mümkün olacak. Son örnek ise rahat, elastik ve her an ağ bağlantılı giyilebilir elektroniklerin üretilmesini sağlayan ElectroDermis sistemi.

Eğer giyilebilir elektroniklerin daha fazla yaygınlaşması isteniyorsa, bunların sadece konforlu ve pratik olmaları yetmez. Kullanıcılar bir noktadan sonra bu ürünlerin estetik açıdan da göze güzel görünmelerini talep edecekler. ElectroDermis projesi ise bu yönde sağlam bir adım kabul edilebilir. Sistemde elektronik aksamın vücuda geçici olarak tutturulabileceği bandajlar veya parti maskeleri gibi çözümler tasarlanmakta. Dövme veya protez biçiminde geliştirilen giyilebilir elektronik çözümlerinin yanında, bu sistem insan vücuduna zarar vermeyecek bir alternatif sunuyor.

ElectroDermis projesi Morphing Matters laboratuvarı ve Soft Machines laboratuvarının ortak bir çalışması. Projenin ilk elle tutulur ürünü olan elektronik bandajlar, dizden alına kadar vücudun pek çok farklı bölgesi için uygulanabiliyor. Şekli ve yapısı kullanıcının hareketini engellemek bir yana, kolaylaştırmak için oluşturulmuş. Mesela diz için üretilen bir parça kullanıcının bacaklarındaki hareketi takip edip, gerçek zamanlı biçimde veri aktarabiliyor. Kolda kullanılan bir bandaj türü ise, yaraların iyileştirilmesini ve bu süreçte de kolun sağlık durumunun takip edilmesini pratik hale getiriyor.

Bandajların üzerindeki elektronik parçalar birbirleri ile ince ve esnek bakır tellerle bağlanmakta. Tellerin şekli ve yapısı sayesinde eğip bükmek ve hatta uzatmak bile mümkün. Yapılan testlerde bakır tel parçalarının, elektriksel hasar görmeden önce yüzde 70 oranında uzatılabildiği saptanmış. Bakır tel üzerinde bağlanabilen elektronik parçalar da modüllere ayrılmış durumda.

Geleceğin giyilebilir şık elektronik bandajı ElectroDermisBu modüllerin arasında güç yönetimi çipi, mikroişlemci, farklı türden sensörler ve çeşitli LED ışık parçaları bulunabiliyor. LED ışık modülleri sayesinde ElectroDermis ürünlerine renk vermek ve onları soğuk bir tıbbi çözümden, şık ve ilginç bir giyilebilir nesneye çevirmek olası. Modüller cilde uyumlu bir kumaş üzerine monte ediliyor ve en üste de deriye yapışmasını sağlayan bir katman uygulanıyor. Proje ilk aşamada piyasaya sürülecek ürünlerdense, giyilebilir elektronikler alanında yenilikçi bir yaklaşım sunmak amacı gütmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.