btbilgi

Popüler mobil uygulama Yandex Navigasyon kullanıcıların her gün sıkça başvurduğu servislerden biri. Uygulamanın sahibi Yandex, yeni bir hizmet ile kurumsal pazarda yer almayı hedeflemekte. Yandex “Haritalar API Teknolojileri” hizmeti sayesinde, artık Haritalar altyapısını kurumlara da açtığını duyurdu. Türkiye pazarına sunulan bu özellik sayesinde telekomünikasyon, bankacılık, lojistik ve hızlı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren kurumların çeşitli harita ihtiyaçlarına çözüm getirmek hedeflenmiş.

API (Application Programming Interface, yani uygulama programlama arayüzü) teknolojisi, Yandex Haritalar’ın kurumların web veya mobil sistemleriyle uyumlu şekilde çalışmasını sağlamakta. Harita altyapısına ihtiyacı bulunan firmalar, Yandex Haritalar API’sini web sitelerine veya mobil uygulamalarına entegre edebiliyorlar. Bunun ötesinde kurumlar harita üzerinde lokasyon arama, rota oluşturma, trafik yol durumu gibi hizmetleri de hemen kullanmaya başlayabiliyor.

Coğrafi koordinatların adres çözümlemesini sağlayan “geocoding” özelliği veya varış noktası kombinasyonlarının yapılabildiği “distance matrix” gibi ileri çözümler de API sayesinde sunulan hizmetler arasında yer almakta. Sunulan API ile firmalar, yaklaşık 15 milyon adres noktası ile Türkiye’nin en kapsamlı haritalama veritabanlarından birinden yararlanma ayrıcalığını elde edebilecekler. Yandex Haritalar’da ayrıca 1 milyon kilometrelik yol ağı ve 3 milyon kurum (POI) bilgisi de mevcut. Yandex Haritalar API’leri halen Getir, BiTaksi, Radyo Trafik, Hürriyet Emlak, iTaksi gibi onlarca kurum ve organizasyon tarafından kullanılmakta.

Yandex Navigasyon kullanıcıları sayesinde firmanın harita altyapısı her gün güncellenmekte ve genişlemekte. Yandex Navigasyon uygulamasının Türkiye çapında 4 milyon kullanıcısı var. Kullanıcıların yaptığı eklemeler ve düzeltmeler haritaları canlı ve güncel tutuyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt yeni servis ile ilgili şunları aktarıyor: “Yandex’in Türkiye’de gösterdiği başarıyı B2B (business to business) alanına da taşımaya kararlıyız. Yeni oluşturduğumuz iş geliştirme birimiyle telekomünikasyon, bankacılık, lojistik, hızlı tüketim gibi harita servislerine ihtiyaç duyan birçok sektöre hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2012 yılından beri Türkiye’nin harita sektörüne liderlik etmiş olmanın sağladığı birikimin yanı sıra, pazar dinamiklerine göre belirlenmiş uygun fiyat politikamız, yazılım geliştiricilerine sağladığımız yerel destek ve kurumların neredeyse tüm ihtiyaçlarına 360 derece tek bir ürün portföyüyle cevap verebilen teknolojimizin Türkiye’de Yandex’i rakiplerinin bir adım ötesine taşıdığına inanıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.