btbilgi

Dünyanın en büyük paylaşımlı konaklama servisini sunan Airbnb, bu senenin Nisan ayında ortaya çıkan bir skandalla sarsılmıştı. İrlanda’da ev kiralayan bir aile, oturma odasındaki yangın alarmına gizlenmiş bir kamera bulmuştu. Kamera ile çekilen görüntülerinin canlı yayınlandığını keşfeden ailenin haberi, Airbnb kullanan tüm müşteriler için şok etkisi yarattı. İşin kötüsü bu tek bir vaka da değil. Gizli gözetleme cihazları ile yürütülen yasadışı faaliyetler, seyahat edenler için her geçen gün daha da büyüyen bir risk anlamına geliyor.

Bu türden konaklama seçeneklerini tercih edenlerin karşı karşıya kaldığı tek problem gizlice görüntülerinin çekilmesi de değil. Gözetleme cihazları her zaman gizli kameralardan ibaret olmayabiliyor. Ev kiralayanların karşı karşıya kaldığı başka bir risk de, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi dijital cihazların hedef alınması. Kiralanan evlerde sunulan ücretsiz kablosuz internet hizmeti çok faydalı olmakla beraber, tedbirsiz kullanıcılar açısından kişisel verilerin çalınması yönünde bir tehlike olarak görülmeli.

Kaspersky Lab güvenlik araştırmacıları seyahatlerde karşılaşılabilecek çeşitli tehditlere karşı bazı pratik yollar öneriyor:

Radyo frekans tarayıcı

Otel odanızda veya kiraladığınız dairede sizi gözetleyen bir gizli kamera veya mikrofon bulunmadığından emin olmak mı istiyorsunuz? Güvenlik araştırmacıları internet mağazalarından satın alınabilecek küçük bir radyo frekans tarayıcı alet edinmenizi tavsiye etmiş. Bu cihaz elektromanyetik dalga yayan kaynakları (çoğu kablosuz mikrofon ve kamera bunu yapar) arayarak gizli kameraları bulmanızı sağlıyor.

LED lamba ve kırmızı cam

Gizli kameraları saptamak için çok pratik bir başka yöntem de bir LED ışık kaynağı ve kırmızı cam seti edinmek. Kameraların lensleri ışığı diğer yüzeylere göre çok daha belirgin bir şekilde yansıtır. LED ışığı kameranın üzerine tutup kırmızı camdan baktığınızda parlak kırmızı bir nokta görürsünüz. Böylece saklanmış gözetleme cihazları tespit edilebilir.

Telefon kamerası

Kızılötesi aydınlatma kullanan kameraları tespit etmek için akıllı telefon da kullanılabilir. Telefonlardaki kameralar kızılötesi ışınları tespit etme yeteneğine sahip. Fakat iPhone gibi bazı telefonlarda kızılötesi ışın engelleme filtreleri bulunabilmekte. Bu filtreler de gizli kameralardan gelen kızılötesi ışığı algılamayı engelleyecek seviyede güçlü olabiliyor.

Arka planda ses üretme

Gizli kablolu mikrofonların kayıtlarını bastırmak için ise arka planda gürültü yapmak işe yarayabilir. Musluktan akan su sesi veya Noisli gibi bir ses üretme servisini kullanmak, neredeyse tüm gizli ses kayıtlarını engellemeye yetebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.