btbilgi

Halen tüm lojistik firmaları dağıtım hizmetlerini hızlandırmak ve güçlendirmek için dron teslimatları alanında çalışmalar yapıyor. En büyük lojistik markalarından olan DHL Express de bu konudaki son uygulamasını duyurdu. Çin merkezli akıllı otonom hava aracı üreticisi EHang ile stratejik bir ortaklığa imza atan firma, yeni servisini açıkladı.

Çin’in büyük şehirlerinde kapıya teslimat konusunda büyük zorluklar yaşanmakta. Dar sokaklar ve karmaşık şehirler paket teslim araçlarının her noktaya erişmesini zor hale getirmekte. Bu alandaki sorunları çözmek için geliştirilen sistem, tam otomatik ve akıllı dronların kullanımını kapsıyor. DHL Express bu servisi işleme sokarak, Çin’in dron ile teslimat hizmeti veren ilk uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi olma ünvanını da üstlendi.

İlk etapta bir müşteri için Dongguan’daki DHL Liaobu hizmet merkezi ile müşterinin tesisleri arasında özel bir rota oluşturulmuş. EHang’in yeni piyasaya sürdüğü Falcon serisi İHA’ların (İnsansız Hava Aracı) akıllı otomasyon kabiliyeti ve güvenliği sayesinde, şehir trafiği ve yolların karışıklığı gibi sorunların üstesinden gelinmiş. Firma bu uçan araçlarla yapılan teslimatlarda, tek taraflı teslimat süresinin 40 dakikadan 8 dakikaya indiğini belirtiyor. Ayrıca teslimat başına maliyet de yüzde 80’lere varan oranda azaltılabilmiş. Hepsinin üzerine çevre için de bir faydası var. Bu yöntem ile yapılan paket teslimatları ile karayolu taşımacılığına göre daha az enerji tüketilmekte ve firmanın karbon ayak izinin küçülmesi sağlanmakta.

Çin’de son kullanıcıya hizmet veren işletmelerin (B2C) ve adrese teslim uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte, teslimat hizmetlerinde yenilikçi teknolojilerin hızla gelişmesi bekleniyor. Lojistik alanında dron kullanımı, özellikle şehir içinde kapıya teslim uygulamalarında giderek artan zamanında teslimat taleplerini karşılamak açısından önemli bir çözüm olarak dikkat çekmekte.

DHL Express firmasından Çin’de dron ile dağıtım servisiEhang’ın geliştirdiği Falcon model uçan dron, dört kolunda sekiz pervaneye sahip. Araç akıllı ve güvenli uçuş kontrol modüllerinin yanı sıra yedek sistemleriyle uçuş emniyetini ön plana çıkartmakta. Ana özellikleri arasında dikey kalkış ve iniş (VTOL), hassas GPS ve görsel tanımlama sistemleri, akıllı uçuş rotası planlama, tam otomatik uçuş ve canlı ağ bağlantısı sayılabilir.

Her bir dron sefer başına 5 kilograma kadar yük taşıyabilmekte. Dronlar paketlerin tam otomatik şekilde yüklenmesini ve indirilmesini sağlayan akıllı istasyonlar arasında sefer yapıyorlar. Ekspres gönderilerin ayrılması, taranması ve depolanması gibi otomatik süreçlerle bağlantılı olan istasyonlar, yüz tanıma ve kimlik tarama gibi fonksiyonları da yerine getirecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.