btbilgi

Eğer akıllı telefonunuzdaki internet gezilerini takip etmek isteyen firmlar ve sitelerden kurtulmak istiyorsanız, bunun çeşitli yolları mevcut. Mesela telefonunuza sayısız VPN uygulamalarından birini yükleyip üzerinden web’e bağlanabilirsiniz. Veya bazı web tarayıcıların ‘incognito’ (gizlilik) modları size yardımcı olabilir. Fakat gizlilik konusunda takıntılıysanız, en yüksek güvenlik seviyesini sunan Tor web tarayıcısı ihtiyacınız olan şey.

Tor Project yeni bir blog duyurusu ile beklenen web tarayıcısnın Android platformuna gelişini açıkladı. Yeni mobil tarayıcı sonunda beta sürümünden çıkıp, sabitlenmiş bir sürüm ile Android kullanıcılarına açılıyor. Normalde takip yapan sitelerden kimlik ve cihaz bilgilerini gizleyerek internette anonim şekilde gezinmeyi sağlayan güvenlik odaklı tarayıcıyı kullanmak için epey uğraşmak gerekebilmekte. Bu uygulama ise herşeyi basitleştirerek kullanıcıların işini kolaylaştırmak için hazırlanmış.

Blog sayfasında şu açıklama yapılıyor: “Mobil internet kullanımı dünya çapında artmakta. Bazı ülkelerde kullanıcıların internet sitelerine erişiminin ana yöntemi haline bile gelmekte. Ama yine bazı ülkelerde online dünyada aşırı sansür ve gözetleme yaşanıyor. Biz de bu türden bir gözetim altındaki kullanıcılara ulaşmayı öncelik haline getirdik.”

Her ne kadar Tor web tarayıcısı Firefox tabanlı olsa da, çalışma şekli farklı. Diğer web tarayıcılarında adres satırına bir web sitesi adresi girersiniz ve direk olarak o siteye bağlanırsınız. Fakat Tor üzerinden bağlandığınız zaman, siteye yaptığınız bağlantı birden fazla şifrelenmiş sunucudan geçmekte. Bu sayede IP adresinizin ve kimliğinizin gizlenebilmesi söz konusu oluyor. Ayrıca Firefox’un çok sekmeli kullanım gibi pratik özellikleri de kullanıcılara sunulmakta.

Bu tarayıcı sayesinde kişilerin web gezintilerini takip edip, onlara hedeflenmiş reklamlar göstermeye çalışan firmaların sistemlerinden kaçınmak mümkün. Ayrıca kullanıcının farklı bölgelerdeki web sitelerine girmesi de kolaylaşıyor. Ne yazık ki Tor web tarayıcısı yasadışı faaliyetlerin yapıldığı web sitelerine erişim için de kullanıldığında, bazı çevrelerde kötü bir üne de sahip denilebilir. Başka bir sıkıntı daha var. Tor sunucuları kullanıcıları anonimleştirdiği için, yapay zeka destekli siber güvenlik altyapılarına sahip siteler anonim kullanıcıları saldırı botlarına benzetip şüpheli bulabiliyor ve erişimi engelleyebiliyorlar.

Tor tarayıcısı mobil platformlar arasında sadece Android için sunulabiliyor. Verilen bilgiye göre iOS’de bu uygulamayı inşa etmek mümkün değil. Çünkü Apple bu tarayıcının kendi motorunu çalıştırabilmesi için arka planda gerekli süreçleri engelliyor. Tor Project bu yüzden iOS platformunda benzer bir tarayıcıya ihtiyacı olan kullanıcılara Onion Browser’ı önermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.