btbilgi

Gelişen teknoloji ve artan paylaşım ekonomisi, en büyük etkilerden birini toplu taşıma üzerinde göstermekte. Paylaşılan taksi servisleri, araç kiralamada yeni modeller, küçük boy mobil araçların (elektrikli bisikletler, scooterlar gibi) geçici/kiralık kullanımının artması yolcuları toplu taşıma çözümlerinden giderek uzaklaştırıyor. KPMG’nin hazırladığı ‘Mobiliteyi Hızlandırmak’ (Accelerating Mobility) raporuna göre, toplu taşımanın geleneksel rolü değişiyor ve yıkıcı teknolojiler ulaştırma firmalarını değişmeye zorluyor.

Raporda mobilite alanındaki paylaşım ekonomisinin 2025 yılında 400 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı öngörüsü aktarılmış. Sadece ABD’de geçtiğimiz 10 yılda toplu taşıma yolcu sayısında yaklaşık yüzde 5’lik, otobüs yolcu sayısında ise yüzde 15’lik azalma yaşandığı belirtilmekte. Tek kişinin seyahat ettiği araçların süregelen hakimiyeti, paylaşım ekonomisinin yükselişi ve toplu taşıma sistemlerine yeterli yatırım yapılmaması toplu taşımanın hızla kan kaybetmesinde önemli etkenler arasında deniliyor.

Rapora göre rahatlık odaklı kişiye özel hizmet sektörünün yükselişi, gündelik ulaşımı önemli ölçüde değiştirdi. Araç çağırma ve ortaklaşa araç kullanımı hizmetleri ABD’de 5.7 milyar araç mili (kat edilen) artış sağlamış. 2017 yılında 10 milyon olan ortaklaşa araç kullanımının 2025 yılında 36 milyon kullanıcıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Araç paylaşım kullanıcılarının sayısının ise 2021 itibariyle 539 milyona ulaşması öngörülüyor. Otomobilin yanı sıra ortaklaşa kullanılan bisiklet, scooter ve motorlu scooter gibi diğer ulaşım araçlarının kullanım sıklığı da son zamanlarda gündelik ulaşımda gitgide artmakta.

Verilen bilgilere göre ABD’de halkın yüzde 85’i ulaşımını özel araçla sağlıyor. Araç sahiplerinin yaklaşık yüzde 90’ı tek başına yolculuk etmekte. Raporda araç kullanma masrafı yüksek olsa da (yılda 9 bin dolardan fazla), 2015-2040 yılları arasında kat edilen araç milinde yüzde 160 oranında artış gerçekleşeceği tahminine yer verilmiş. 2030 yılında ise trafik sıkışıklığının yüzde 50 oranında artması öngörülmüş. Trafik sıkışıklığının ABD ve Avrupa’ya yıllık maliyetinin ise 2030 itibariyle 293 milyar dolara çıkacağı raporda ifade edilmiş.

Paylaşımlı mikro ulaşım seçeneği, özel araç kullanımına alternatif bir çözüm olarak geliştirilebilir. Rapora göre mikro transit yolculukları, özel araçla gerçekleştirilen yolculardan sadece 2 ila 4 dakika uzun sürüyor. Aynı şekilde mikro transit ulaşımın seçeneğinin, otobüs hizmetlerine göre ortalama 0.67 dolar daha ucuza geldiği de aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.