btbilgi

İnternet hayatımızın bir parçası haline geldi, işte de evde de vazgeçemiyoruz. Dijita çağda yaşamanın yolu, her ikisini dengelemek ve hayatımız boyunca çeşitli sınırlar koymaktan geçiyor olabilir. Kasperksy Lab tarafından hazırlanan Küresel Gizlilik Raporu (Global Privacy Report 2018) tüketicilerin dijital ortamdaki sınırları koyup koyamadığına bakmakta. Acaba insanlar dijital iş hayatı ve dijital özel hayatlarını nasıl ayırıyorlar?

Huffington Post’daki bir araştırmaya göre bir çalışan hayatının ortalama 13 yıl ve 2 aylık bir bölümünü iş yerinde geçiriyor. Çalışanların yüzde 90’ı her gün pek çok kez internete girmekte. İş hayatı boyunca internette geçirilen sürenin tamamı işle ilgili değil. Başka bir araştırma ise, tüketicilerin yaklaşık üçte ikisinin (yüzde 64) her gün iş yerinden işle ilgili olmayan web sitelerine girdiğini belirtiyor.

Bu durum dünya üzerindeki tüm çalışanlara uygulanabilir. Peki Türkiye’deki çalışanlar iş zamanında iş dışı faaliyetler konusunda ne düşünüyor, ne yapıyorlar? Kaspersky raporuna bakılırsa, Türkiye’de çalışanların yaklaşık beşte biri (yüzde 19) hangi sitelere girdiklerini işverenlerin bilmesini istemiyor. Yüzde 60’lık bir kesim ise bunu iş arkadaşlarının bile bilmesini istemiyor. Bu da çalışanların iş hayatı ilişkilerini özele pek sokmak istemediklerine dair bir işaret olarak ifade edilmekte.

Küresel rakamlara göre yüzde 25 oranında bir çalışan kesim mesaj ve e-postalarının içeriğini işverenlerine göstermeyi uygun bulmuyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 5’i kişisel bilgilerinin sızması nedeniyle kariyerlerinin büyük zarar gördüğünü açıklamakta. İş ilişkilerini özel hayattaki kararlar yüzünden zedelememe arzusu sosyal medyaya da yansımakta. Türkiye’de tüketicilerin yaklaşık üçte biri (yüzde 35) sosyal medyadaki paylaşımlarını patronlarından gizlemeyi tercih ediyorlar.

Raporda dijital çağda internet etkileşimlerini iş ve özel diye ikiye ayırmak isteyen çalışanlar için bazı tavsiyeler de aktarılmış:

  • Karalayıcı, müstehcen, başkasına özel veya hakaret içerikli olabilecek paylaşımlar yapmayın.
  • Bir paylaşımın olası etkileri konusunda şüpheye düştüyseniz, paylaşmayın.
  • Sosyal medya ve başka kişisel hesaplarınıza ofiste başkalarının izinsiz erişme riskini ortadan kaldırmak için bir şifre yöneticisi uygulaması kullanın.
  • Sistem yöneticilerinin internette dolaştığınız yerler hakkında bilgi sahibi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Sosyal medyada, mesajlarda, e-postalarda veya başka herhangi bir yerde hiçbir iş arkadaşınızı, ortağı, rakibi ya da müşteriyi küçük düşürmeyin, taciz veya tehdit etmeyin ve ayrımcılık yapmayın.
  • Diğer çalışanların, müşterilerin, satıcıların, tedarikçilerin veya şirket ürünlerinin fotoğraflarını yazılı izin almadan paylaşmayın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.