btbilgi

Geleceğin uçakları elektrikli olacak ama henüz menzil ve batarya gücü konularında sıkıntılar bulunmakta. Elektrikli uçak üretmek için çeşitli firmalar denemeler yapıyorlar. Ayrıca havacılık devleri ve hatta ABD uzay araştımaları kurumu NASA bile bu konuda birşeyler yapıyor. En son gelen habere göre NASA elektrikli bir uçağa güç vermek için hazırlanan, kriyojenik hidrojen yakıt hücresi sistemi geliştirme sistemi projesine destek verecek.

Illinois Üniversitesi biliminsanları tarafından liderlik yapılan proje, üç yıllık 6 milyon dolar tutarında bir sözleşme ile finanse edilmekte. Projeyi yeni kurulan ‘Center for Cryogenic High-Efficiency Electrical Technologies for Aircraft’ (CHEETA) isimli merkez yürütecek. Merkezin tek hedefi geleneksel fosil yakıtlı itiş sistemlerinin yerini almak üzere, pratik bir elektrikli itiş teknolojisi meydana getirmek olacak.

Şimdiye kadar kullanılan jet motorları hava yolculuğunda devrim yarattı. Fakat çevreye verdikleri zarar anlaşıldıktan sonra, herkes onun yerini alacak bir sonraki yenilikçi teknolojiye bakmaya başladı. Bunun dışında yavaş yavaş tükenmekte olan fosil yakıtlar, jet yakıtı fiyatlarını hem artırmakta hem de tutarsız hale getirmekte. Bu sebeplerden dolayı artık emisyon yaratmayan elektrikli motorlar havacılık sektöründe de büyük ilgi görüyor.

Kriyojenik hidrojen sistemli elektrikli uçağa NASA’dan destekKriyojenik hidrojen destekli itiş sistemlerini araştıracak CHEETA projesi ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (Air Force Research Laboratory), Boeing, General Electric, Ohio Eyalet Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Arkansas Üniversitesi, Dayton Araştırma Enstitüsü ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nü kapsayan sekiz kurumdan oluşan bir konsorsiyum. Proje halen ilk teori aşamalarında ama araştırmacılar bu teknolojinin potansiyeli hakkında epey ümitli.

Projenin araştırma yöneticisi olan yardımcı profesör Phillip Ansell şunarı aktarıyor: “Temel olarak bu program, enerji depolama yöntemi olarak sıvı kriyojenik hidrojen kullanan elektrikli bir uçak platformunun geliştirilmesine odaklanmakta. Hidrojen bazlı kimyasal enerji, bir dizi yakıt hücresi yoluyla elektrik üretmekte kullanılır. Bu da ultra verimli elektrik motor sistemini çalıştırır. Hidrojen yakıt sisteminin düşük sıcaklık gereksinimleri, kayıpsız enerji iletimi ve yüksek güçlü motorlar için ideal bir ortam sağlamakta. Bu teknik MRI (manyetik rezonans görüntüleme) cihazlarının çalışma şekline benzemekte. Fakat gerekli elektrik aktarma sistemleri henüz mevcut değil ve elektrikle çalışan itiş teknolojilerini bir uçak platformuna entegre etme yöntemleri henüz oluşturulmadı. Bu programın amacı geleceğin tamamen elektrikli uçaklarını sağlayacak teknolojilere temel katkılarda bulunmak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.