btbilgi

Biznet Bilişim geçen sene ilk defa ‘EKS & IoT Siber Güvenlik Kampı’ düzenlemişti. Kampın ikincisi bu yıl 19-22 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünya çapında siber güvenlik alanındaki istihdam açığının yakın gelecekte 3,5 milyona ulaşması beklenmekte. O yüzden de şimdiden bu alanda çalışabilecek kalifiye elemanların yetiştirilmesi önemli. Bu kamp sayesinde, ulusal endüstri için hayati öneme sahip EKS (Endüstriyel Kontrol Sistemleri) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) alanında nitelikli eleman yetiştirilmesine destek olunması hedeflenmekte.

Biznet IoT Güvenlik Hizmetleri Ekip Lideri Fatih Kayran proje ile ilgili olarak şu bilgileri vermekte: “EKS ve IoT Güvenliği temasında Türkiye’de yapılan ilk kamp olma özelliği taşıyan “EKS & IoT Kampı 2019”da, öğrenciler teknik bilgilerin yanı sıra gerçek hayatta karşılaşılmış senaryoları görme imkanı da bulacaklar. Son gün Capture the Flag (Bayrağı Yakala) Yarışması yapılacak.”

“Geçen sene EKS kampı olarak başlayan kamp bu sene teknolojinin gelişimine paralel olarak IoT (Internet of Things / Nesnelerin interneti) alanını da ekleyerek kapsamını genişletti. Kamp, “Nitelikli işgücü eksiğinin giderilmesine katkı sağlamak”, “üniversite öğrencilerinin bu alanda gelişimlerine destek olmak”, “üniversite, kamu kurumları, STK’lar ve özel sektör birlikteliği kapsamında, model olacak bir etkinlikle farkındalık oluşturmak” ve “konunun yalnızca ulusal değil uluslararası platformlarda da farkındalığını artırmak” gibi temel amaçlara sahip.“

Biznet Bilişim’den geleceğin siber güvenlik uzmanları kampıEKS & IoT kampının ilk günü olan 19 Haziran’da, EKS 101, Uygulamalı PLC ve HMI Programlama, Endüstriyel Protokoller ve EKS altyapılarında Anomali Tespiti konularında Sakarya Üniversitesi’nin sunumu ve ek olarak akşamları laboratuvarlar gerçekleştirilecek. İkinci gün Biznet tarafından EKS güvenliği, kritik altyapılarda tehdit istihbaratı, kritik altyapılarda açık kaynak kodlu yazılımların entegre kullanımı, endüstriyel dijital adli bilişim ve olay yönetimi eğitimleri verilipi akşam da laboratuvar çalışmaları düzenlenecek.

Etkinliğin üçüncü günü olan 21 Haziran’da ise Togitek tarafından Donanım 101 eğitimi verildikten sonra IoT güvenliği, kritik altyapılarda web / mobil uygulama güvenliği konuları işlenecek. Vestel konu sunumu ve akşam laboratuvarları ile gün sona erecek. Etkinliğin dördüncü ve son günü olan 22 Haziran’da ise, EKS & IoT Kamp sırasında “Capture the Flag” siber güvenlik yarışması organize edilecek.

Üniversite öğrencilerinin kamp katılım başvurusunu resmi web sitesinden yapabilecekleri açıklandı. Giriş sınavı ve değerlendirme sonuçları ise Biznet Bilişim’in sosyal medya kanalları üzerinden duyurulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.