btbilgi

Döviz kurlarındaki artış hem sıfır akıllı telefon fiyatlarını yükseltiyor, hem de ikinci el piyasasını güçlendiriyor. Tüketiciler mevcut telefonlarını elden çıkartıp daha uygun modellere geçmek isteyebiliyor. Veya ikinci el pazarındaki fırsatlardan yararlanıp eski telefonunu yenisi ile değiştirmek isteyenler söz konusu. Ama bir sorun var; cep telefonu satışı yaparken kullanıcılar gerekli önlemleri almıyorlar ve bu da kişisel verilerinin yanlış ellere geçmesine sebep olabiliyor.

Kullanıcıların hassas bilgilerini yanlışlıkla telefonda unutmamaları için, Veri Kurtarma Hizmetleri firması şu işlemlerin yapılmasını tavsiye ediyor:

Telefonu yedekleme

Telefonunu satmadan önce tüm verilerini yedekleyen kullanıcılar, yeni cihazına hepsini rahat ve kolay adımlarla aktarabiliyor. iPhone kullanıcıları, telefonunun ayarlar kısmından iCloud’a gelerek depolama ve yedekleme seçeneğine tıklayıp şimdi yedekle işlemi ile verilerini bulut sistemine aktarabiliyor. Android kullanıcıları ise verilerini bilgisayara aktarmak için bir USB kablosu kullanabilir ya da Android cihazlar için tasarlanan yedekleme uygulamalarından faydalanabilir.

Hesapları silme

Kullanıcı akıllı telefon satmadan önce tüm hesaplarını kapatırsa, cihazın yeni sahibi cihazı kendi kişisel bilgileriyle etkinleştirme konusunda sorun yaşamayacaktır. iOS 7 veya üstü bir iPhone satmayı veya takas etmeyi planlayan kullanıcıların, iPhone’da bulunan etkinleştirme kilidinin kapalı olduğundan emin olmaları gerektiği hatırlatılmakta. Android kullanıcıları telefonu sıfırlamadan önce Google hesabı altında yer alan hesabı kaldır seçeneğini tıklayarak süreci çözebiliyor.

Verileri silmeden önce şifreleme

Mobil cihazlardaki verileri silmeden önce güvenli bir şekilde şifrelemek, verilerin şifreleme anahtarı olmadan erişilemez bir hale gelmesini sağlıyor. iPhone verilerinin varsayılan, Android verilerinin ise elle şifrelenmesi gerekiyor. Bu özelliği ‘ayarlar’ ve ‘güvenlik’ başlığı altında bularak, cihazı şifrelemeyi seçmek gerekiyor. Cihaz şifrelendikten sonra verilere erişim engelleniyor.

SIM ve SD kartları çıkartma

Çoğu kullanıcının bilgisi dahilinde olup yine de unuttukları basit adımlardan biri, cihazları satmadan ya da takas etmeden önce SIM kart ve SD kartları çıkarmamak şeklinde belirtilmiş. Kullanıcıların, bu basit ama etkili adımı göz ardı etmemeleri gerekiyor.

Fabrika ayarlarına dönüş

Telefonunuzdaki tüm verileri güvenli bir şekilde silmenin en kolay yollarından biri fabrika ayarlarına sıfırlamak. iPhone için yapmanız gereken tek şey ayarların altında yer alan genel seçeneğini bularak ‘sıfırla’ ve ardından ‘tüm içeriği sil’ adımlarını takip etmek. Android cihazlarda ise ‘ayarlar’ ve ‘gizlilik’ özelliğini seçerek telefonu sıfırlamak yeterli oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.