btbilgi

Hollandalı banka ABN AMRO 2019’un Ocak ayında bir Bitcoin cüzdanı üzerinde çalıştığı yönünde haberlere konu olmuştu. Twitter’da çıkan bazı fotoğraflara bakılarak oluşturulan iddialar, bankadan gelen resmi bilgi ile kesinleşmişti. Banka bu cüzdan projesini 500 hesap sahibi kullanıcı ile denemekte olduğunu söylemişti. Daha sonra aslında 500 hesapla deneme yapılmadığı, sadece potansiyel müşterilere proje ile ilgili danışıldığı ortaya çıkartılmıştı.

Şimdi gelen haberlere göre ise, anlaşılan ‘Wallie’ adı verilen Bitcoin cüzdanı projesi gün yüzünü göremeyecek. Bankanın kıdemli basın temsilcisi Jarco de Swart, ABN AMRO’nun Wallie projesine devam etmeme kararı verdiğine dair yeni bir açıklama yapmış durumda. Swart açıklamasında “Konuya ilgi gösteren herkesle görüştük. Fakat kriptopara birimlerinin tutarsız ve düzenleme yapılamayan doğaları nedeniyle, şu anda müşterilerimizin yatırım yapması için çok riskli varlıklar olduğu sonucuna vardık” diyor.

Twitter’dan yayılan örnek proje görüntüleri, ABN AMRO Bitcoin cüzdanı ile ilgili ilginç bir bilgi sunmuş durumda. Bu projede Bitcoin cüzdanının şifreleme anahtarlarının müşteride değil, bankanın elinde bulunacağı gibi bir saptama yapılmış. Bu da uzmanların projenin güvenliği ile ilgili şüphelere kapılmasına sebep olmuş.

TNW sitesi Wallie projesinin, ABN AMRO’nun üzerinde çalıştığı tek kriptopara veya blokzinciri projesi lmadığını aktarıyor. Banka blokzinciri teknolojileri kullanarak petrol ve doğal gaz ticareti yapmak amacı ile oluşturulmuş bir sanayi konsorsiyumunun da üyesi. Bankanın kendi web sitesindeki sayfaya bakılırsa, ABN AMRO kriptopara ve blokzinciri teknolojilerinin gelecek için önemini gayet iyi kavramış durumda. Fakat bu iptal haberi kurumun hala bu çözümleri müşterilerine sunma noktasında tedbirli davrandığını göstermekte deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.