btbilgi

Sanal gerçeklik oyunlarının en sıradışı yanları, sizi bambaşka bir dünyaya götürmeleri. Sanal ortamlarda, normalde gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri yapmanız mümkün. Normal kullanıcılar için bu kadarı yeterli belki ama işi biraz daha ileri götürmek isteyen ciddi oyuncular daha fazlasını arıyorlar. O yüzden de sıradışı çözümlere başvurabiliyorlar. Aynı mühendis James Bruton’un tasarladığı ve ürettiği robot boksör gibi çözümlere.

James Bruton sanal gerçeklik (VR) oyunlarına bayılan biri. Ama biraz daha fazlasını istediğinde, kendi oyun robotunu yapmaya karar vermiş. Geliştirdiği robot boksör, özel tasarlanmış bir sanal gerçeklik oyununa bağlı. Böylece oyuncular oyunda dövüştükleri robotun darbelerini gerçek hayatta birebir hissedebiliyorlar. The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre bu sistem, yani robot ve VR oyunu tamamen özel üretilmiş. Yani henüz gidip piyasadan satın alabileceğiniz bir şey değil.

Yukarıdaki videoda Bruton makinenin yapım aşamalarını ayrıntılı biçimde anlatmış. Tüm parçalarını kendi imal etmiş ve bir sürü yerde üç boyutlu yazıcı kullanmış. Ayrıca pnömatik ve elektronik mekanizmalar için de oldukça pratik çözümler geliştiren genç mühendis, yazılım tarafında ise biraz yardım almış. Sanal gerçeklik oyunu kısmı, İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi’ndeki bir grup yazılım öğrencisi tarafından hazırlanmış.

Oyuncu HTC Vive sanal gerçeklik kaskını takıyor ve oyuna giriyor. Vive’nin hareket takip eden alıcıları odanın etrafında dizili. Verici sensörler ise oyuncunun silah ve kalkanında, ayrıca robotun üzerinde ve kollarında takılı. Oyuncu sanal gerçeklikte sanal robot ile dövüşürken, gerçek hayattaki robot boksör de oyundaki versiyonun hareketlerini birebir tekrarlıyor. Robot tekerlekli olduğu için de oyuncuya veya geriye doğru ilerleme becerisine sahip. Bu da oyunu daha gerçekçi hale getirmekte. Sistem özünde bir prototip olduğu için, henüz seri üretim planları yapılıp yapılmadığı belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.